Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

12.09.2012

Karty upominkowe dla pracowników a zwolnienie z PIT

Pytanie podatnika: Wnioskodawca będzie przekazywać wybranym pracownikom - w całości sfinansowane ze środków, utworzonego przez spółkę, Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych - karty upominkowe. Czy przekazanie pracownikom ww. kart będzie podlegało zwolnieniu z PIT zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, przedstawione we wniosku z dnia 21 października 2011 r. (data wpływu 21 listopada 2011 r.), uzupełnionym w dniu 28 listopada 2011 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia przedmiotowego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 listopada 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia przedmiotowego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka z o.o. (w dalszej części - Wnioskodawca, Spółka) jest wiodącym producentem łożysk tocznych, technologii liniowej, komponentów samochodowych i układów kierowniczych.

Na podstawie umowy (w dalszej części - Umowa) między Spółką a bankiem (w dalszej części - Bank) Spółce została wydana karta (w dalszej części- Karta Upominkowa).

Zgodnie z Zasadami korzystania z Karty Upominkowej (w dalszej części - Zasady Korzystania) Karta Upominkowa jest instrumentem pieniądza elektronicznego w rozumieniu ustawy z dnia 12 września 2002 r. o elektronicznych instrumentach płatniczych (Dz. U. z dnia 11 października 2002 r. Nr 169, poz. 1385 z późn. zm.) i została wydana w zamian za środki pieniężne o wartości odpowiadającej sumie wartości nominalnej Karty Upominkowej oraz opłaty z tytułu jej wydania.

Według Zasad Korzystania Karta Upominkowa umożliwia dokonywanie płatności bezgotówkowych w punktach handlowo-usługowych na terenie Polski, w tym transakcji internetowych w PLN do maksymalnej kwoty odpowiadającej nominalnej wartości Karty Upominkowej.

Na każde żądanie zgłoszone przez aktualnego posiadacza Karty, Bank wykupi pieniądz elektroniczny przechowywany na Karcie Upominkowej. Kartą Upominkową można posługiwać się do wyczerpania środków pieniężnych zgromadzonych na Karcie (bez możliwości jej powtórnego zasilenia).

Karty Upominkowe zostaną w całości sfinansowane ze środków utworzonego przez Spółkę Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych.

Spółka będzie przekazywać Karty Upominkowe wybranym pracownikom.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy przekazanie wybranym pracownikom Kart Upominkowych będzie podlegało zwolnieniu z podatku dochodowego od osób fizycznych zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z dnia 31 marca 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.)?

Zdaniem Wnioskodawcy, przekazanie Kart Upominkowych będzie objęte zwolnieniem, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z dnia 31 marca 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm., w dalszej części-Ustawa o PIT).

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o PIT, ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych korzysta „wartość otrzymanych przez pracownika w związku z finansowaniem działalności socjalnej, o której mowa w przepisach o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, rzeczowych świadczeń oraz otrzymanych przez niego w tym zakresie świadczeń pieniężnych, sfinansowanych w całości z środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych, łącznie do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 380 zł; rzeczowymi świadczeniami nie są bony, talony i inne znaki, uprawniające do ich wymiany na towary lub usługi”.

Zwolnieniem są zatem objęte świadczenia rzeczowe i świadczenia pieniężne ze środków Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 380 zł, związane z finansowaniem działalności socjalnej, o której mowa w ustawie z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (t.j. Dz. U. z dnia 26 czerwca 1996 r. Nr 70, poz. 335 z późn. zm. - w dalszej części - Ustawa o ZFŚS).

W konsekwencji dla zastosowania zwolnienia z podatku dochodowego konieczne jest łączne spełnienie następujących warunków:

I. Karta Upominkowa powinna stanowić świadczenie pieniężne,
II. Karta Upominkowa powinna być sfinansowana ze środków Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych,
III. Wartość Karty Upominkowej (i ewentualnie innych świadczeń rzeczowych i pieniężnych) otrzymanej przez pracownika nie może przekraczać w roku podatkowym kwoty 380, 00 PLN,
IV. Karta Upominkowa powinna być przekazana pracownikowi w związku z finansowaniem działalności socjalnej, o której mowa w Ustawie o ZFŚS.

W ocenie Wnioskodawcy - w przedmiotowym stanie faktycznym - spełnione...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »