Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

04.04.2016

Jak przeliczyć na złotówki darowiznę w walucie obcej?

Pytanie podatnika: Jak w kontekście podatkowym rozliczyć otrzymaną kwotę? Jaki kurs euro do złotówki przyjąć do rozliczenia podatku?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2015 r., poz. 613, ze zm.) oraz § 7 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U., poz. 643) – Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 30 listopada 2015 r. (data wpływu do Organu – 7 grudnia 2015 r.), uzupełnionym 5 lutego 2016 r. i 15 marca 2016 r., o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych otrzymania kwoty pieniężnej – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE
W dniu 7 grudnia 2015 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych otrzymania kwoty pieniężnej.

Wniosek ten nie spełniał wymogów formalnych, w związku z czym, w pismach z 20 stycznia 2016 r. i 2 marca 2016 r., wezwano do jego uzupełnienia.

Wniosek uzupełniono 5 lutego 2016 r. oraz 15 marca 2016r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:
W dniu 27 listopada 2015r. Wnioskodawca otrzymał kwotę 28.500 Euro przelewem bankowym na rachunek w polskim banku od firmy A. Sp. z o.o., która to działała jako pośrednik między Wnioskodawcą a firmą I. GmbH (spółką kapitałową prawa niemieckiego) oraz innymi podmiotami (spółkami kapitałowymi prawa niemieckiego).

W systemie bankowym wymieniona powyżej kwota została opisana jako „Forward of closing bonus on behalf of I. GmbH U. H.S.”.

Nie ma żadnych bezpośrednich umów pomiędzy Wnioskodawcą a spółką I. GmbH (oraz pozostałymi). Na dzień 27 listopada 2015r. Wnioskodawca pozostawał w stosunku pracy (umowa o pracę) ze spółką A. Sp. z o.o., jak również pełnił w tej spółce funkcję członka zarządu.

Nie zostały zawarte żadne umowy, porozumienia, jak również Wnioskodawca nie otrzymał żadnych pisemnych wyjaśnień od I. GmbH (oraz pozostałych) odnośnie otrzymanych środków. Nie były przez Wnioskodawcę prowadzone żadne prace na bezpośrednie zlecenie I. GmbH (jak również innych podmiotów).

Z wyjaśnień ustnych przekazanych przez przedstawiciela I. GmbH Wnioskodawca uzyskał informację, że wypłacona (za pośrednictwem A. Sp. z o.o.) kwota jest wyrazem ogólnej wdzięczności i jest związana ze sprzedażą udziałów przez I. GmbH (oraz pozostałe podmioty) w jednej ze spółek powiązanych z A. Sp. z o.o., mianowicie A. GmbH, w której to spółce Wnioskodawca nie był zatrudniony ani nie był jej udziałowcem.

W uzupełnieniu wniosku Wnioskodawca wskazał:

  • Otrzymana kwota stanowi – w rozumieniu Wnioskodawcy – „wyraz ogólnej wdzięczności”, ponieważ w szczególności nie stanowi wynagrodzenia za pracę (w tym usługi, doradztwo, itp.) w stosunku do podmiotów obdarowujących. Wnioskodawca podkreślił, że wdzięczność wobec obdarowanego lub nawet fakt, że zostało coś dla niego zrobione uprzednio nie może być przesłanką dla stwierdzenia, że darowizna była umową o świadczenie usługi.
  • Umowa darowizny pomiędzy Wnioskodawcą a podmiotami obdarowującymi nie została sporządzona. Niemniej wobec braku innej umowy pomiędzy stronami, a w szczególności umów zleceń lub innych umów cywilnoprawnych, w ocenie Wnioskodawcy należy przyjąć, że otrzymana kwota stanowi de facto darowiznę.
  • Według wiedzy Wnioskodawcy, otrzymane świadczenie nie stanowi wynagrodzenia z tytułu stosunku pracy.
  • Według Wnioskodawcy, otrzymana kwota stanowi darowiznę w myśl art. 888 Kodeku cywilnego, ponieważ otrzymał on świadczenie bezpłatnie kosztem majątku obdarowującego, w szczególności bez świadczenia usług, pracy, sprzedaży towarów, etc. na rzecz obdarowującego.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. Jak w kontekście podatkowym rozliczyć otrzymaną kwotę?
  2. Jaki kurs Euro do złotówki przyjąć do rozliczenia podatku?

W odniesieniu do pytania pierwszego, w opinii Wnioskodawcy otrzymana kwota stanowi darowiznę i powinna być opodatkowana zgodnie z ustawą o podatku od spadków i darowizn. Przyczyną tego stanowiska jest brak relacji faktycznej pomiędzy Wnioskodawcą a I. GmbH (oraz pozostałymi obdarowującymi), a w szczególności brak wykonywania zlecenia lub innych prac na rzecz tej ...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »