Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

21.07.2016

Jak liczyć obrót dla celów rozliczeń VAT?

Pytanie podatnika: Wnioskodawca w 2016 roku może przekroczyć kwotę 150.000,00 obrotu. Czy do limitu obrotu 150.000,00 po przekroczeniu którego trzeba zarejestrować się do podatku VAT wlicza się obrót wynikający ze świadczenia usług (badania kliniczne) dla kontrahenta z siedzibą w Niemczech, podatnika VAT czy tylko obrót dla odbiorców krajowych?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2015 r. poz. 613 ze zm.) oraz § 2 i § 6 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. z 2015 r., poz. 643) - Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 9 maja 2016 r. (data wpływu 11 maja 2016 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wliczenia do kwoty limitu warunkującej zwolnienie z podatku od towarów i usług określonej w art. 113 ust. 1 ustawy o VAT wartości usługi badań klinicznych świadczonej na rzecz kontrahenta z Niemiec – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE
W dniu 11 maja 2016 r. wpłynął do tut. organu ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wliczenia do kwoty limitu warunkującej zwolnienie z podatku od towarów i usług określonej w art. 113 ust. 1 ustawy o VAT wartości usługi badań klinicznych świadczonej na rzecz kontrahenta z Niemiec.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca jest Podatnikiem, który nie jest zgłoszony do podatku VAT, jest zgłoszony do transakcji wewnątrzwspólnotowych. Podatnik świadczy usługi medyczne na terytorium Polski, które są zwolnione z podatku VAT jak również pewne usługi medyczne (badania kliniczne), które są opodatkowane stawką 23%. Usługi te świadczy dla firm, odbiorców krajowych jak również dla firmy, podatnika VAT aktywnego z siedzibą na terytorium Niemiec (wewnątrzwspólnotowa dostawa usług).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:
Wnioskodawca w 2016 roku może przekroczyć kwotę 150.000,00 obrotu. Czy do limitu obrotu 150.000,00 po przekroczeniu którego trzeba zarejestrować się do podatku VAT wlicza się obrót wynikający ze świadczenia usług (badania kliniczne) dla kontrahenta z siedzibą w Niemczech, podatnika VAT czy tylko obrót dla odbiorców krajowych?

Zdaniem Wnioskodawcy, obrotu za świadczenie usług (badania kliniczne) dla kontrahenta z siedzibą w Niemczech nie wlicza się do limitu 150.000,00 do podatku VAT, gdyż na podstawie art. 113 ust. 1 zwalnia się z podatku VAT sprzedaż nieprzekraczającą limitu obrotu 150.000,00, a na podstawie art. 2 pkt 22 sprzedażą nie jest wewnątrzwspólnotowa dostawa usług.

Taka jest interpretacja biura podatkowego, które prowadzi praktykę lekarską Wnioskodawcy. Wnioskodawca jako podatnik ma wątpliwości, wg obliczeń Wnioskodawcy może to być jedyny rok w jego działalności gdy łączna kwota faktur za badania kliniczne może przekroczyć 150000 PLN (część dla kontrahenta krajowego, część dla niemieckiego - obciążenie odwrotne). Jeśli usługi dla kontrahenta niemieckiego nie należałoby wliczać do limitu to wtedy limit 150000 nie zostanie przekroczony.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 710), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Z kolei, w myśl art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niem...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »