Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

13.06.2016

Import usług. Kto musi złożyć formularz VAT-9M?

Pytanie podatnika: Czy czynność polegającą na zakupie kluczy aktywacyjnych, w przypadku, gdy „klucze” te pochodzą od kontrahenta poza granicami kraju i Wnioskodawca nie otrzyma żadnego dokumentu potwierdzającego zawarcie transakcji poza e-mailem z kodem może traktować jako import usług i ową transakcję rozliczać na formularzu VAT-9M?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2015r. poz. 613 ze zm.) oraz § 6 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. z 2015 r. poz. 643) - Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 10 marca 2016 r. (data wpływu 26 kwietnia 2016 r.), o udzielenie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie rozpoznania importu usług oraz wykazania ich w deklaracji VAT-9M – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 kwietnia 2016 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie rozpoznania importu usług oraz wykazania ich w deklaracji VAT-9M.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest osobą fizyczną nie prowadzącą działalności gospodarczej. W najbliższym czasie planuję założenie firmy na terenie RP polegającą na zakupie cyfrowych kluczy do gier ze sklepów internetowych polskich oraz zagranicznych np. Dubaj, USA, Wielka Brytania, Rosja itp. Wnioskodawca zamierza wybrać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jako formę opodatkowania i nie zamierza się rejestrować jako czynny podatnik VAT.

Działalność odsprzedaży kluczy aktywacyjnych ma polegać na kupowaniu przez Wnioskodawcę cyfrowych kluczy do gier, a następnie odsprzedaży kodów, bez nośnika fizycznego i opakowania, Kody te będą wysyłane drogą elektroniczną poprzez e-mail do kupującego. Usługa ta będzie świadczona za pomocą Internetu i sieci elektronicznej. Będzie wymagała: niewielkiego udziału Wnioskodawcy polegającego na skopiowaniu kodu aktywacyjnego i wysłaniu go pocztą elektroniczną do odbiorcy.

Z powyższych sklepów, zwłaszcza zagranicznych nie zawsze będzie możliwość uzyskania faktury ani rachunku, transakcja będzie potwierdzana wyłącznie e-mailem z kupionym kodem.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy czynność polegającą na zakupie kluczy aktywacyjnych, w przypadku, gdy „klucze” te pochodzą od kontrahenta poza granicami kraju i Wnioskodawca nie otrzyma żadnego dokumentu potwierdzającego zawarcie transakcji poza e-mailem z kodem może traktować jako import usług i ową transakcję rozliczać na formularzu VAT-9M?

Zdaniem Wnioskodawcy czynność sprzedaży kluczy aktywacyjnych jest usługą. Fakt, iż oprogramowanie nie jest sprzedawane na nośnikach, ale wyłącznie w postaci klucza aktywacyjnego przesyłanego elektronicznie powoduje tylko to, że sprzedaż realizowana w ten sposób nie jest sprzedażą towarów, lecz świadczeniem usługi. Odsprzedaż oprogramowania (kluczy aktywacyjnych) nie podlega szczególnemu obowiązkowi podatkowemu przewidzianemu dla usług udzielania licencji i podobnych. Klucz aktywacyjny nie stanowi licencji - jest to wyłącznie ciąg znaków alfanumerycznych, rodzaj kodu - szyfru, dającego możliwość zainstalowania oprogramowania i uzyskania licencji na to oprogramowanie - bezpośrednio od producenta oprogramowania.

Wobec powyższego nabycie kluczy aktywacyjnych do gier od kontrahenta zagranicznego Wnioskodawca powinien potraktować jako import usług i rozliczyć na deklaracji VAT-9M nie będąc podatnikiem VAT czynnym.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U z 2011 r., nr 177, poz. 1054, z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zakres tych czynności zdefiniowany został odpowiednio w art. 7 i art. 8 ustawy.

Na podstawie art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…). Natomiast przez świadczenie usług - w myśl art. 8 ust. 1 ustawy - rozumie się każde świadczenie na rzecz os...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »