Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Felietony i komentarze

26.10.2015

Fiskus ma problemy z edukacją

Przedsiębiorcy mają coraz większe problemy z zaliczaniem do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z edukacją, szkoleniami i kursami. Organy podatkowe w każdym wydatku doszukują się bowiem charakteru osobistego, który – jak wiemy – wyklucza zaliczenie go do kosztów podatkowych.

Zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych kosztem uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Od tej definicji jest wiele wyjątków, brzmi ona jednak na tyle szeroko, że kosztem podatkowym może być naprawdę sporo różnego rodzaju wydatków. Ważne, aby pamiętać, że to na podatniku spoczywa ciężar wykazania związku przyczynowego między ponoszonymi wydatkami a osiąganymi przychodami oraz okoliczności, że ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wysokość osiągniętych przychodów bądź na zachowanie lub zabezpieczenie źródła przychodów, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza. Wykazanie takiego związku jest warunkiem koniecznym dla uznania danego wydatku za koszt uzyskania przychodów.

Związek z firmą czy charakter osobisty?

Definicja kosztów uzyskania przychodów niesie ze sobą wiele problemów interpretacyjnych. Dotyczą one przede wszystkim drobnych przedsiębiorców, osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą. Pojawia się tam bowiem kwestia wydatków o charakterze osobistym, które z oczywistych względów nie mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów.

Organy podatkowe nierzadko wskazują, że poniesiony wydatek nie ma związku z prowadzoną działalnością, lecz ma charakter osobisty. Niejednokrotnie trudno jest jednak zgodzić się z argumentami fiskusa. Dość często twierdzi on, że wydatki przedsiębiorcy na edukację, studia, kursy czy różnego rodzaju szkolenia nie mają związku z działalnością, a mają właśnie charakter osobisty. Przekonała się o tym niedawno notariuszka, która chciała zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów kurs z angielskiego. Interpretację organu podatkowego opublikowaliśmy w zeszłym tygodniu tutaj.

Z innego pisma, mianowicie z interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 2 sierpnia 2013 r., nr IPPB1/415-575/13-2/AM, wynika natomiast, że wydatki związane z uzyskaniem tytułu doktora prawa należy ocenić jako wydatki mające charakter osobisty, niespełniające kryterium celowości, o którym mowa w art. 22 ust. 1 ...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »