Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

26.11.2012

Firma w domu: Wydatki na energię w kosztach uzyskania przychodów

Pytanie podatnika: Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą polegającą m.in. na świadczeniu usług dostępu do sieci Internet. Na potrzeby działalności gospodarczej korzysta z jednego pomieszczenia w domu jednorodzinnym, do którego posiada tytuł własności. W jaki sposób można obliczyć (zmierzyć) energię elektryczną pobraną na potrzeby utrzymania w ruchu infrastruktury sieci teleinformatycznej i jej koszt zaliczyć w koszty uzyskania przychodu? Czy dla powyższego celu można przyjąć zużycie energii na poziomie danych znamionowych urządzeń?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku, z dnia 21 lutego 2012 r. (data wpływu do tut. Biura 2 marca 2012 r.), uzupełnionym w dniu 9 maja 2012 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej wydatków z tytułu zużycia energii elektrycznej oraz sposobu ich dokumentowania - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 lutego 2012 r. do Urzędu Skarbowego wpłynął ww. wniosek z dnia 21 lutego 2012 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej wydatków z tytułu zużycia energii elektrycznej oraz sposobu ich dokumentowania.

Pismem z dnia 29 lutego 2012 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego przekazał ww. wniosek do tut. Biura, celem załatwienia zgodnie z właściwością. W związku bowiem ze zmianą przepisów w zakresie wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego, jaka nastąpiła z dniem 1 lipca 2007 r., wnioski o wydanie interpretacji indywidualnej podlegają rozpatrzeniu przez działających w imieniu Ministra Finansów wyznaczonych Dyrektorów Izb Skarbowych, na podstawie przepisów Rozdziału 1a Ordynacji podatkowej, w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 lipca 2007 r. Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z dnia 27 kwietnia 2012 r. Znak: IBPBI/1/415-264/12/WRz wezwano do jego uzupełnienia, co też nastąpiło w dniu 9 maja 2012 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą polegającą m.in. na świadczeniu usług dostępu do sieci Internet. Jest zarejestrowanym w URE Operatorem Telekomunikacyjnym. Na potrzeby działalności gospodarczej korzysta z jednego pomieszczenia w domu jednorodzinnym, do którego posiada tytuł własności. Dla zapewnienia ww. usług konieczne jest nieprzerwane utrzymanie w ruchu kilkunastu urządzeń odpowiedzialnych za utrzymanie sieci, w szczególności serwera, routerów, przełączników punktów dostępowych, mostków i innych, które zasilane są energią elektryczną. Wnioskodawca nadmienia, że w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą został Mu naliczony wyższy podatek od nieruchomości. Wykorzystywana i zgłoszona dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej powierzchnia (10 m2 wystarczająca dla potrzeb prowadzonej działalności) jest nieadekwatna w stosunku do ilości zużycia energii przez cały budynek dla potrzeb bytowych mieszkańców - ilość zużywanej energii elektrycznej jest większa niż wynikałoby to z proporcji powierzchni. Obecnie Wnioskodawca nie zalicza kosztów energii elektrycznej do kosztów uzyskania przychodu.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytania:

W jaki sposób można obliczyć (zmierzyć) energię elektryczną pobraną na potrzeby utrzymania w ruchu infrastruktury sieci teleinformatycznej i jej koszt zaliczyć w koszty uzyskania przychodu?

Czy dla powyższego celu można przyjąć zużycie energii na poziomie danych znamionowych urządzeń?

Zdaniem Wnioskodawcy, biorąc pod uwagę faktyczny związek ponoszonych kosztów z osiąganym przychodem, koszty energii elektrycznej, zużytej na potrzeby zasilania urządzeń wchodzących w skład sieci komputerowej (teleinformatycznej), służącej do zapewnienia dostępu do sieci Internet powinien wliczyć do kosztów uzyskania przychodu. W celu obliczenia mocy zainstalowanych urządzeń można:

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »