Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Interpretacje podatkowe, interpelacje poselskie, wyjaśnienia MF

08.08.2016

Ekwiwalent za użycie prywatnego sprzętu w pracy a PIT pracownika

Pytanie podatnika: Czy jednorazowa wypłata pracownikowi ekwiwalentu z góry w wysokości udokumentowanej wartości sprzętu za świadczenie pracy przy jego użyciu przez okres co najmniej 24 miesięcy od dnia wypłaty podlegać będzie zwolnieniu z art. 21 ust. 1 pkt 13 ustawy o PIT oraz w związku z tym spółka jako płatnik nie będzie obowiązana do pobrania zaliczki na podatek dochodowy z tego tytułu na podstawie art. 31 ustawy?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 5 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 25 maja 2016 r. (data wpływu 30 maja 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wypłaty ekwiwalentu pieniężnego za używanie przez pracownika prywatnego sprzętu i związanych z tym obowiązków płatnika – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE
W dniu 30 maja 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wypłaty ekwiwalentu pieniężnego za używanie przez pracownika prywatnego sprzętu i związanych z tym obowiązków płatnika.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, pracodawcą, płatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych. Przedmiotem działalności spółki jest produkcja elektroniki oraz działalność montażowa innych wyrobów. W ramach prowadzonej działalności spółka powierza pracownikom urządzenia elektroniczne - biurowe (w szczególności: komputer stacjonarny, przenośny, telefon komórkowy, tablet) do wykonywania obowiązków służbowych na rzecz spółki zgodnie z zakresem obowiązków.

Spółka zamierza wprowadzić możliwość wykorzystywania określonych powyżej własnych urządzeń elektronicznych, zwanych dalej „urządzeniami" przez pracowników w ramach świadczenia pracy. Rozwiązanie takie będzie dobrowolne, zawarte za zgodą pracownika lub na jego wniosek przy zawieraniu lub też w trakcie trwania umowy o pracę.

Rozwiązanie takie wymagać będzie zawarcia odrębnej umowy pomiędzy pracodawcą a pracownikiem. Pracodawca dokona wyszczególnienia grup pracowników którym przysługiwać będzie uprawnienie do zawarcia odrębnej umowy o wykorzystanie w pracy własnych urządzeń.

Dla poszczególnych grup pracowników przydzielony zostanie określony limit maksymalnej wartości sprzętu. W ramach powyższego limitu pracownik uprawniony będzie do pracy więcej niż z jednym urządzeniem, w zależności od potrzeb pracownika i pracodawcy. Dodatkowo, pracodawca określi tzw „okres funkcjonalności sprzętu” w wymiarze 24 miesięcy przyjmując, że z uwagi na poziom eksploatacji sprzętu oraz postęp technologiczny po w/w okresie nastąpi znacząca utrata jego właściwości lub też stanie się on niezdatny do dalszego użytku.

Procedura wymagać będzie każdorazowego dopuszczenia urządzenia przez pracodawcę. Brak zgody pracodawcy na wykorzystanie urządzenia wiązać się będzie z niemożliwością wykorzystania go w pracy. Instytucja dopuszczenia ma umożliwić pracodawcy kontrolę urządzeń, które wykorzystywać ma pracownik oraz ich zasadność dla wykonywania określonych obowiązków służbowych. Z uwagi na szeroki zakres urządzeń oraz nieustanny postęp techniczny pracodawca zamierza odstąpić od podania wiążących danych technicznych. Dopuszczenie nastąpi wyłącznie po zweryfikowaniu przydatności danego sprzętu, sprawdzeniu prawa własności pracownika do urządzenia, weryfikacji ceny w stosunku do wartości rynkowej poprzez wykazanie powyższych faktów stosownymi dokumentami przedłożonymi przez pracownika (dowody zakupu, faktury vat, specyfikacja techniczna). Urządzenia przez cały czas świadczenia stosunku pracy oraz po jego zakończeniu stanowić będą własność pracownika. Uprawniony pracownik po uzyskaniu zgody na wykorzystanie w pracy urządzenia ma otrzymać ekwiwalent z góry za cały okres jego używalności /24 miesiące/. Po danym okresie w zależności od stanu urządzenia pracownik może w dalszym ciągu wykorzystywać dane urządzenie do pracy lub też uzyskać ekwiwalent za inne, nowe dopuszczone urządzenie. Pracownik uprawniony będzie do jednoczesnego używania więcej niż jednego urządzenia (np. Komputer przenośny oraz telefon komórkowy), przy czym maksymalna kwota wypłaconego ekwiwalentu nie może być jednak większa niż przyznany limit niezależnie od wartości i ilości używanych urządzeń (przy uwzględnieniu 24 miesięcznego okresu funkcjonalności).

Pracownik, który otrzyma...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »