Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

10.02.2017

Działalność gospodarcza i umowa zlecenie. Rozliczenie PIT

Pytanie podatnika: Czy, jeśli osoba prowadząca działalność gospodarczą podpisze w tym samym zakresie umowę zlecenia (nie wskazując przy tym, że wykonuje ją w ramach działalności gospodarczej), to ma obowiązek zakwalifikowania tej umowy, jako wykonywanej w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, a tym samym rozliczenia podatku dochodowego w ramach działalności gospodarczej? Czy w przedstawionej sytuacji podatek dochodowy z tytułu zawartej umowy zlecenia, może potrącić i odprowadzić zleceniodawca?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2015 r., poz. 613 ze zm.) oraz § 5 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z 7 listopada 2016 r. (data wpływu do tut. Biura 9 listopada 2016 r.), uzupełnionym 18 stycznia 2017 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie sposobu opodatkowania wskazanych we wniosku przychodów – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 listopada 2016 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie sposobu opodatkowania wskazanych we wniosku przychodów. Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z 21 grudnia 2016 r. Znak: 2461-IBPB-1-1.4511.597.2016.1.ZK wezwano do jego uzupełnienia, co też nastąpiło 18 stycznia 2016 r.

We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawczyni jest osobą fizyczną, która w najbliższym czasie planuje założyć działalność gospodarczą. Obecnie jest zatrudniona na podstawie umowy zlecenia w dwóch placówkach. W jednej z nich, po założeniu działalności gospodarczej nadal chciałaby pracować na podstawie umowy zlecenia, dzięki której przysługuje jej zasiłek chorobowy, urlop macierzyński (odprowadza składki chorobowe). Przechodząc na działalność gospodarczą, taki zasiłek byłby znacznie niższy. Z kolei działalność gospodarczą musi założyć, ponieważ otrzymała ofertę dodatkowej pracy, w której nie ma innej możliwości zatrudnienia. Wnioskodawczyni dodaje, że pracując na umowę zlecenia nie wystawiałaby faktur.

W uzupełnieniu wniosku, ujętym w piśmie z 12 stycznia 2017 r., wskazano m.in., że:

  1. w początkowym okresie prowadzenia działalności, działalność będzie opodatkowana wg „zasad ogólnych”. W przypadku znacznego wzrostu dochodów z działalności, w kolejnych latach możliwa jest zmiana formy opodatkowania na podatek liniowy.
  2. w ramach działalności gospodarczej wykonywane będą usługi konsultacji lekarskich. Czynności wykonywane w ramach umowy zlecenia na rzecz zleceniodawcy będą tożsame z czynnościami wykonywanymi w ramach prowadzonej działalności gospodarczej na rzecz innego podmiotu.
  3. umowa z podmiotem (podmiotami), na rzecz których świadczone będą usługi w ramach prowadzonej działalności gospodarczej będzie umową o współpracy, umową o świadczenie usług (lub podobną umową w zależności od wymogów danego podmiotu). Generalną zasadą będzie jednak to (niezależnie od nazewnictwa), że w ramach tej umowy będą świadczone usługi konsultacji lekarskich na rzecz pacjentów podmiotu, z którym jest zawarta umowa, a w zamian za świadczone usługi będzie przysługiwało określone wynagrodzenie.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:
Czy, jeśli osoba prowadząca działalność gospodarczą podpisze w tym samym zakresie umowę zlecenia (nie wskazując przy tym, że wykonuje ją w ramach działalności gospodarczej), to ma obowiązek zakwalifikowania tej umowy, jako wykonywanej w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, a tym samym rozliczenia podatku dochodowego w ramach działalności gospodarczej?

Czy w przedstawionej sytuacji podatek dochodowy z tytułu zawartej umowy zlecenia, może potrącić i odprowadzić zleceniodawca?

Zdaniem Wnioskodawczyni, w przedstawionym przypadku może dojść do zawarcia umów zlecenia w zakresie pokrywającym się z działalnością gospodarczą jednej ze stron umowy zlecenia. Wówczas wypłata wynagrodzenia za wykonane usługi następowałaby na podstawie umowy zlecenia i wystawionego rachunku, nie zaś na podstawie faktury. Konsekwencją takiego sposobu zatrudniania przy świadczeniu usług byłoby wyłączenie przychodów uzyskiwanych na podstawcie umowy zlecenia z kategorii przychodów z działalności gospodarczej strony umowy zlecenia - osoby fizycznej. A zatem zleceniobiorca podpis...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »