Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Felietony i komentarze

01.02.2016

Duże wydatki tylko przelewem?

Prawdopodobnie od 2017 roku kwoty wyższe niż 15 tys. zł będzie można płacić tylko przelewem. Co więcej, wydatek zapłacony gotówką nie będzie mógł być kosztem uzyskania przychodu.

Wszystko w ramach idei uszczelniania systemu podatkowego i walki z tzw. szarą strefą. Projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o swobodzie działalności gospodarczej wprowadza zasadę, że podatnicy prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą lub działy specjalne produkcji rolnej nie zaliczą do kosztów uzyskania przychodów kwoty płatności wynikającej z faktury (rachunku), umowy lub innego dokumentu, jeżeli płatność została dokonana z naruszeniem obowiązku określonego w art. 22 ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej. Regulacja ta ma natomiast wskazywać obowiązek dokonania płatności przewyższających 15 tys. zł za pośrednictwem rachunku bankowego.

Warto przypomnieć, że aktualnie limit wartości transakcji, która powinna być zrealizowana w formie przelewu, a nie gotówką, wynosi 15 tys. euro.

Od następnego roku limit ten znacząco zostanie obniżony. Co więcej, zostanie wprowadzona dodatkowa sankcja, uniemożliwiająca zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów wydatków, które są wyższe niż 15 tys. zł, ale zostały zapłacone gotówką. Projekt zmian zakłada, że w przypadku zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kwoty płatności dokonanej z naruszeniem obowiązku określonego w art. 22 ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej podatnicy prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą lub działy specjalne produkcji rolnej będą zobowiązani do zmniejszenia kosztów uz...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »