Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

20.09.2012

Drobne prezenty dla klientów a VAT

Pytanie podatnika: Czy nieodpłatne wydanie towarów przez spółkę, w sytuacji gdy łączna cena nabycia wydanych jednorazowo danej osobie towarów przekracza 100 złotych, lecz cena nabycia jednostkowych towarów składających się na dane wydanie, określona w momencie przekazania towaru, nie przekracza 10 złotych, przy braku ewidencji, o której mowa w art. 7 ust. 4 pkt 1 ustawy VAT, nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu ustawy VAT i tym samym nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112 poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 4 czerwca 2012 r. (data wpływu 11 czerwca 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania nieodpłatnego wydania towarów w sytuacji, gdy łączna cena nabycia wydanych jednorazowo towarów przekracza 100 zł, lecz cena nabycia jednostkowych towarów składających się na dane wydanie nie przekracza 10 zł - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 czerwca 2012 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania nieodpłatnego wydania towarów w sytuacji, gdy łączna cena nabycia wydanych jednorazowo towarów przekracza 100 zł, lecz cena nabycia jednostkowych towarów składających się na dane wydanie nie przekracza 10 zł.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka S.A. („Spółka”) jest podmiotem zajmującym się głównie sprzedażą hurtową wyrobów chemii gospodarstwa domowego, kosmetyków, wyrobów medycznych i produktów leczniczych w Polsce. W związku z prowadzoną działalnością gospodarczą Spółka wydaje i będzie wydawać nieodpłatnie towary, których jednostkowa cena nabycia nie przekracza 10 złotych. Odbiorcami tych towarów są i będą zarówno osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej, osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej („Osoba”). Łączna cena nabycia wszystkich towarów przekazywanych jednorazowo danej Osobie przekraczać może 100 złotych, chociaż jednostkowa cena nabycia każdego z towarów, składających się na dane wydanie, nie przekracza 10 złotych. Wydania te mają i mogą mieć różnorodny charakter, skierowane są najczęściej do ostatecznych konsumentów lub klientów (hurtownie, sklepy detaliczne) i regulowane są przez uzgodnienia pisemne lub ustne, obejmując, ale nie ograniczając się do następujących przypadków:

- wydanie towarów Osobie w celu zrekompensowania jej kosztów, które ta poniosła w związku ze sprzedażą produktów Spółki konsumentom lub klientom, na zlecenie Spółki, po obniżonej cenie;
- wydanie towarów Osobie w celu zrekompensowania jej kosztów, które ta poniosła w związku z bezpłatnym wydaniem produktów Spółki konsumentom lub klientom, na zlecenie Spółki, w związku z promocją typu „kup X produktów Spółki a Y produktów Spółki otrzymasz gratis”;
- wydanie towarów Osobie w celu ich dalszej dystrybucji przez Osobę wśród konsumentów lub klientów, w związku z promocją typu „kup X produktów Spółki a Y produktów Spółki otrzymasz gratis”;
- wydanie towarów Osobie jako rabat towarowy, w związku z zakupem przez Osobę od Spółki określonej ilości jej produktów;
- wydanie towarów Osobie (najczęściej kupcy sieci handlowej, hurtownicy) w celu zapoznania się z cechami produktów.

Spółka nie prowadzi ewidencji pozwalającej na ustalenie tożsamości obdarowanych, o której mowa w art. 7 ust. 4 pkt 1 ustawy VAT, a przy nabyciu wydanych towarów przysługuje jej prawo, w całości lub w części, do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy nieodpłatne wydanie towarów przez Spółkę, w sytuacji gdy łączna cena nabycia wydanych jednorazowo danej Osobie towarów przekracza 100 złotych, lecz cena nabycia jednostkowych towarów składających się na dane wydanie, określona w momencie przekazania towaru, nie przekracza 10 złotych, przy braku ewidencji, o której mowa w art. 7 ust. 4 pkt 1 ustawy VAT, nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu ustawy VAT i tym samym nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT?

Zdaniem Wnioskodawcy, nieodpłatne wydanie towarów przez Spółkę, w sytuacji gdy łączna cena nabycia wydanych jednorazowo danej Osobie towarów przekracza 100 złotych, lecz cena nabycia jednostkowych towarów składających się na dane wydanie, określona w momencie przekazania towaru, nie przekracza 10 złotych, przy braku ewidencji o której mowa w art. 7 ust. 4 pkt 1 ustawy VAT, nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu ustawy VAT i tym samym nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Uzasadnienie:

Art. 5 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług (ustawa VAT) określa przedmiot opodatkowania tym podatkiem, wskazując w pkt 1 tego przepisu odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Art. 7 ust. 2 ustawy VAT wskazuje, że przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
2. wszelkie inne darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części pra...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »