Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

30.01.2014

Dokumentowanie kosztów. Dowody księgowe dla potrzeb PKPiR

Pytanie podatnika: Czy można zaksięgować dowód wewnętrzny tzw. „WZ”, w którym są wszystkie dane potrzebne do wystawienia faktury? Czy można zaksięgować dowód wewnętrzny, prowadząc rozliczenie na zasadach ogólnych przy PKPiR, jeśli nie ma możliwości otrzymania faktury za ten towar od firmy, gdyż nie ma kontaktu.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 13 września 2013 r. (data wpływu 10 października 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie dokumentowania zakupów – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 października 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie dokumentowania zakupów oraz dotyczącej dokonania oceny czy nastąpił zakup oraz sprzedaż.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny oraz opis zdarzenia przyszłego.

Przed wystawieniem faktur przez firmę „A” był tworzony dokument „WZ”, na którym widnieje data, kwota przelewu, kod banku rejestrowego wykonanego przelewu, dany asortyment w sztukach za który zapłacono w kwocie netto i brutto oraz podsumowanie, czyli wartość. Dowód wewnętrzny łączy się z przelewem oraz towarem, który został zakupiony od firmy. Fakturę od firmy „A”, Wnioskodawca otrzymywał później. Okazało się, że towar, który Wnioskodawca kupił został sprzedany, a faktury Wnioskodawca nie otrzymał, gdyż kontrahent/firma nie wystawiła ich na cały towar.

W ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych podane są dokumenty wewnętrzne, ale nie są one dokładnie zinterpretowane do przypadku Wnioskodawcy, gdyż nie może wyegzekwować od firmy faktury, ponieważ nie posiada obecnie kontaktu ani namiaru. Wnioskodawca nadmienia, że towar został sprzedany, od którego został zapłacony podatek dochodowy. Płatności za towar dokonano przelewem bankowym z konta, tytułem: „częściowa zapłata za towar”, gdyż Wnioskodawca nie był w stanie zapłacić z góry za towar, to płacił za towar zaliczkowo. W myśl prawa towar został zakupiony i zapłacony oraz sprzedany. Cała transakcja została wykonana, ale brak faktury. Wnioskodawca posiada tylko dokument wewnętrzny. Wnioskodawca nadmienia, że towar został sprzedany na allegro gdzie było to zarejestrowane do konkretnej sprzedaży w menadżerze allegro oraz przelew za dany towar, czyli zapłata za towar widnieje na wyciągu bankowym wykonanym do firmy, od której Wnioskodawca zakupił towar tytułem „częściowa zapłata za towar”. Na ten fakt został sporządzony dokument wewnętrzny. Według przepisów Wnioskodawca może odliczyć sobie tylko od dochodu nie mając faktury.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.

  1. Czy Wnioskodawca może zaksięgować dowód wewnętrzny tzw. „WZ”, w którym są wszystkie dane potrzebne do wystawienia faktury, w swoich dokumentach firmowych... Chodzi o KPiR do podatku dochodowego?
  2. Czy Wnioskodawca ma prawo zaksięgować dowód wewnętrzny, opisany jak powyżej, prowadząc rozliczenie na zasadach ogólnych przy KPiR, nie mając możliwości otrzymania faktury za ten towar od firmy, gdyż nie ma kontaktu?

Zdaniem Wnioskodawcy zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 o podatku dochodowym od osób fizycznych, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ww. rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz.U. Nr 152, poz. 1475 ze zm.), na udokumentowanie zapisów w księdze dotyczących niektórych kosztów (wydatków) mogą być sporządzone dowody wewnętrzne zaopatrzone w datę i podpisy osób, które bezpośrednio dokonały wydatków, określające przy zakupie nazwę towaru oraz ilość, cenę jednostkową i wartość, a w innych przypadkach podmiot operacji gospodarczej, wysokość kosztu (wydatku).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia ...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »