Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Koszty uzyskania przychodów

25.10.2019

Dodatkowe ubezpieczenie pracowników w kosztach uzyskania przychodów

Chcąc uatrakcyjnić oferowane warunki zatrudnienia, pracodawcy coraz częściej decydują się na przyznawanie licznych pozapłacowych benefitów swoim pracownikom. Działania takie mają na celu uatrakcyjnienie oferty danego pracodawcy, zarówno w celu utrzymania obecnego personelu, jak również przekonania nowych kandydatów do wyboru ich oferty. Jednym z popularnych świadczeń jest objęcie pracowników dodatkowym pakietem ubezpieczeniowym. Czy jednak wydatki na tego typu polisy mogą zostać uznane za koszty uzyskania przychodów?

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej jako ustawa o PDOP), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia tego źródła, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o PDOP, zawierającym katalog wydatków wyłączonych z mocy ustawy z tej kategorii.

Analizując pod kątem przytoczonego przepisu wydatki na dodatkowe ubezpieczenia pracowników należy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na treść art. 16 ust. 1 pkt 59 ustawy o PDOP (odpowiednio - art. 23. ust. 1 pkt 57 w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych - dop.red.). Zgodnie z tym przepisem, nie stanowią kosztów uzyskania przychodów składki opłacone przez pracodawcę z tytułu zawartych lub odnowionych umów ubezpieczenia na rzecz pracowników, z wyjątkiem umów dotyczących ryzyka, o którym mowa w dziale I w grupach 1, 3 i 5 oraz w dziale II w grupach 1 i 2 załącznika do ustawy z 11 września 2015 r. o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej (dalej jako ustawa o DUiR), jeżeli uprawnionym do otrzymania świadczenia nie jest pracodawca i umowa ubezpieczenia w okresie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym ją zawarto lub odnowiono, wyklucza:

  1. wypłatę kwoty stanowiącej wartość odstąpienia od umowy,

  2. możliwość zaciągania zobowiązań pod zastaw praw wynikających z umowy,

  3. wypłatę z tytułu dożycia wieku oznaczonego w umowie.

Jak wynika z powyższego przepisu, ustawodawca co do zasady wyłącza możliwość uznania wydatków na dodatkowe ubezpieczenie pracowników za koszty uzyskania przychodów, jednocześnie ustalając wyjątek od tej reguły – dotyczący jednak umów ubezpieczenia spełniających ściśle określone warunki.

Pierwszym z nich jest objęcie daną umową konkretnych ryzyk ubezpieczeniowych. Analiza treści ustawy o DUiR prowadzi do wniosku, iż mowa tutaj o ubezpieczeniach:

Dział I

    ...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »