Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

29.07.2013

Dochody z umowy o dzieło i zlecenia a opodatkowanie PIT

Pytanie podatnika: Czy podatnik ma prawo zawrzeć umowę cywilnoprawną poza działalnością gospodarczą prowadzoną w formie spółki cywilnej, mimo pokrywających się przedmiotów działalności? Czy ma prawo opodatkować taką umowę poza prowadzoną działalnością gospodarczą? Jak powinny być opodatkowane dochody stanowiące przychód ze wspomnianych umów?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012, poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony przedstawione we wniosku z dnia 30.04.2013 r. (data wpływu 30.04.2013 r.) uzupełnionym pismem z dnia 28.06.2013 r. (data wpływu 28.06.2013 r.) na wezwanie Nr IPPB1/415-499/13-2/ES IPPP2/443-402/13-2/MM z dnia 05.06.2013 r. (data nadania 13.06.2013 r., data doręczenia 24.06.2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów uzyskanych przez Wnioskodawcę z tytułu umowy o dzieło i umów zlecenia - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30.04.2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów uzyskanych przez Wnioskodawcę z tytułu umowy o dzieło i umów zlecenia.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą wyłącznie w formie spółki cywilnej, w której jego udział wynosi 50%. W ramach tej działalności podlega opodatkowaniu podatkiem liniowym. Wśród przedmiotów działalności spółki znajdują się między innymi 62.01.Z, 62.02.Z - działalność związana z oprogramowaniem oraz 72.19.Z - badania naukowe. Spółka jest także płatnikiem podatku VAT, jednocześnie Wnioskodawca jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę na wyższej uczelni. W trakcie pracy na uczelni pojawiają się możliwości, poza obowiązkami pracowniczymi, uczestnictwa w dodatkowych badaniach naukowych często zamawianych przez instytucje odrębne od pracodawcy. Najczęściej są one związane z tworzeniem oprogramowania, a więc pokrywają się także z zakresem działania spółki. Prace te powinny być wykonane na podstawie umowy o dzieło lub umowy zlecenia. W przypadku zastosowania umów o dzieło wiążą się one z przeniesieniem praw autorskich. Nie ma natomiast możliwości udzielania licencji na korzystanie z praw autorskich. Stroną takich umów, ze względu na warunki finansowania projektów krajowych i zagranicznych, może być tylko osoba fizyczna - podatnik. Prace te nie są więc wykonywane w ramach działalności spółki cywilnej i nie dotyczą one drugiego ze wspólników mimo, że zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług się z nią pokrywają.

W odpowiedzi na wezwanie z dnia 5 czerwca 2013 r. Nr IPPB1/415-499/13-2/ES IPPP2/443-402/13-2/MM Wnioskodawca doprecyzował, że zapytanie miało dotyczyć wyłącznie podatku dochodowego od osób fizycznych. Zaznaczenie podatku dochodowego od towarów i usług było błędem. Kluczowa dla zapytania jest odpowiedź na pytanie: Czy podatnik ma prawo zawrzeć i opodatkować umowę cywilnoprawną poza prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą w formie spółki cywilnej, mimo pokrywających się przedmiotów działalności (zgodnych z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług) z przedmiotem umowy cywilnoprawnej...

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Czy podatnik ma prawo zawrzeć umowę cywilnoprawną poza działalnością gospodarczą prowadzoną w formie spółki cywilnej, mimo pokrywających się przedmiotów działalności zgodnych z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług...
  2. Czy ma prawo opodatkować taką umowę poza prowadzoną działalnością gospodarczą...
  3. Jak powinny być opodatkowane dochody stanowiące przychód ze wspomnianych umów o dzieło i cywilnoprawnych tj. czy wolno zastosować stawkę kosztów uzyskania 20% dla umów zlecenia i umów o dzieło bez przeniesienia praw autorskich lub 50% dla umów o dzieło w których następują przeniesienie praw autorskich...

Zdaniem Wnioskodawcy może zawrzeć i opodatkować taką umowę poza prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą prowadzoną w formie spółki cywilnej. Podatnik uważa, że w tej sytuacji wolno zastosować zryczałtowane koszty przychodu 50% dla umów o dzieło, w których występuje przeniesienie praw autorskich i 20% dla umów zlecenia i umów o dzieło bez przeniesienia praw autorskich.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 10 ust. 1 ww. ustawy odrębnymi źródłami przychodów są określone w pkt 1, 2 i 3 tego przepisu:

  • stosunek pracy,
  • działalność wykonywana osobiście,
  • pozarolnicza działalność gospodarcza.

Definicja działalności gospodarczej zawarta jest natomiast w art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z jego treścią, ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej - oznacza to działalność zarobkową: wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż, polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości ni...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających pogłębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »