Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

20.02.2017

Dochody spółdzielni i wspólnoty z wynajmu a CIT

Pytanie podatnika: Czy Spółdzielnia powinna nadal opodatkować podatkiem dochodowym od osób prawnych dochód z wynajmowania na cele mieszkaniowe pomieszczeń po zsypach, pralniach, suszarniach, piwnic oraz części klatek schodowych i części korytarzy?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2017 r., poz. 201) oraz § 4 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z 3 stycznia 2017 r. (data wpływu do tut. BKIP 11 stycznia 2017 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zwolnienia z opodatkowania dochodu uzyskanego z tytułu wynajmu pomieszczeń po zsypach, pralniach, suszarniach, piwnic oraz części klatek schodowych i części korytarzy:

  • członkom Spółdzielni - jest prawidłowe;
  • osobom nie będącym członkami Spółdzielni – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 stycznia 2017 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zwolnienia z opodatkowania dochodu uzyskanego z tytułu wynajmu pomieszczeń po zsypach, pralniach, suszarniach, piwnic oraz części klatek schodowych i części korytarzy.

We wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

W ramach prowadzonej prze siebie działalności Spółdzielnia m.in. zarządza mieniem własnym oraz powierzonym jej mieniem swoich członków.

W budynkach administrowanych przez Spółdzielnię znajdują się pomieszczenia po zsypach, pralniach czy suszarniach, które na podstawie umów najmu są udostępniane członkom lub innym osobom, które posiadają tytuły prawne do lokali mieszkalnych w tych budynkach. Przedmiotem najmu są również piwnice, a także części klatek schodowych i korytarzy, które zostały zabudowane przez w/w osoby i przyłączone przez to do mieszkań.

Opisane powyżej pomieszczenia i części korytarzy nie mają statusu pomieszczeń przynależnych do lokali mieszkalnych, a stanowią część wspólną nieruchomości.

Spółdzielnia wynajmuje pomieszczenia wydzielone z części klatek schodowych i korytarzy, które przylegają bezpośrednio do lokali mieszkalnych najemców i są z nimi połączone, stanowiąc jeden lokal mieszkalny, w którym pełnią funkcję drugiego przedpokoju. Od pozostałej części wspólnej nieruchomości (klatek schodowych i korytarzy) oddzielone są trwałą, pełną zabudową.

Spółdzielnia wynajmuje również pomieszczenia po zlikwidowanych zsypach, pralniach, suszarniach zarówno w części piwnicznej budynku, jak i na poszczególnych kondygnacjach na klatkach schodowych, korytarzach i strychach. Pomieszczenia te nie przylegają bezpośrednio do lokali mieszkalnych najemców w tych budynkach, ale służą wyłącznie do zaspokajania potrzeb mieszkaniowych m.in. na przechowywanie wózków dziecięcych, rowerów, zapasów domowych, sprzętu itp. przedmiotów codziennego użytku. W pomieszczeniach tych nie jest prowadzona działalność gospodarcza.

Obecnie Spółdzielnia od dochodu z tytułu najmowanych wyżej wymienionych pomieszczeń nalicza i odprowadza podatek dochodowy od osób prawnych, jednak powzięła wątpliwość, czy jest to działanie słuszne. Po analizie całości okoliczności Spółdzielnia doszła do wniosku, że podatek dochodowy naliczany jest niesłusznie, gdyż najem nie dotyczy działalności gospodarczej, a służy jedynie zaspakajaniu potrzeb mieszkaniowych najemców.

Należy przyjąć, że pomieszczenia po zlikwidowanych zsypach, pralniach, suszarniach zarówno w części piwnicznej budynku jak i na poszczególnych kondygnacjach na klatkach schodowych, korytarzach i strychach, a także pomieszczenia wydzielone z części klatek schodowych i korytarzy, które przylegają bezpośrednio do lokali mieszkalnych stanowią zasoby mieszkaniowe. Natomiast, na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, dochód z gospodarki zasobami mieszkaniowymi korzysta ze zwolnienia z tego podatku, o ile przeznaczony zostanie na utrzymanie tych zasobów.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Spółdzielnia powinna nadal opodatkować podatkiem dochodowym od osób prawnych dochód z wynajmowania na cele mieszkaniowe pomieszczeń po zsypach, pralniach, suszarniach, piwnic oraz części klatek schodowych i części korytarzy?

Zdaniem Wnioskodawcy, dochód z wynajmowanych przez niego pomieszczeń po zsypach, pralniach, suszarniach oraz piwnic i części korytarzy na cele mieszkaniowe, jako dochód z gospodarki zasobami mieszkaniowymi powinien korzystać ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób prawnych na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, o ile oczywiście dochód ten zostanie przeznaczony na utrzymanie tych zasobów.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam co następuje:

Stosownie do treści art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (t.j. Dz.U. z 2013 r., poz. 1222, ze zm.), celem spółdzielni mieszkaniowej, jest zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych i innych potrzeb członków oraz ich rodzin, przez dostarczanie członkom samodzielnych lokali mieszkalnych lub domów jednorodzinnych, a także lokali o innym przeznaczeniu.

Zgodnie z art. 1 ust. 2 tej ustawy, przedmiotem działalności spółdzielni może być:

  1. budowanie lub nabywanie budynków w celu ustanowienia na rzecz członków spółdzielczych lokatorskich praw do znajdujących się w tych budynkach lokali mieszkalnych,
  2. budowanie lub nabywanie budynków w celu ustanowienia na rzecz członków odrębnej własności znajdujących się w tych budynkach lokali mieszkalnych lub lokali o innym przezna...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »