Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Podatki dochodowe PIT i CIT - zagadnienia ogólne

17.11.2014

Dla kogo zwrot VAT za materiały budowlane?

Od stycznia 2014 r. nie obowiązują już przepisy dotyczące zwrotu VAT płaconego przy zakupie materiałów budowlanych. Jeśli ktoś nabył mieszkanie przed tą datą, ma prawo ubiegać się o zwrot podatku na dotychczasowych zasadach.

Zasady dokonywania zwrotu części podatku od towarów i usług zawartego z cenie materiałów budowlanych były przedmiotem interpretacji dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 21 października 2014 r., nr IPPB2/415-613/14-4/MK1.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynikało, że w sierpniu 2012 r. wnioskodawczyni nabyła od dewelopera mieszkanie. Planowany termin oddania inwestycji i przekazywania kluczy mieszkańcom został wyznaczony na koniec 2013 roku. W związku z tą informacją podatniczka dokonała zakupu części materiałów budowlanych i wykończeniowych niezbędnych do przeprowadzenia remontu. Z powodu opóźnienia w uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie odbiory lokali mieszkalnych rozpoczęły się w lutym 2014 r. W kwietniu podatniczka otrzymała natomiast tytuł prawny do lokalu mieszkalnego. Remont z wykorzystaniem zakupionych jeszcze w 2013 roku materiałów budowlanych i wykończeniowych rozpoczął się niezwłocznie po przekazaniu kluczy i w tym momencie jest on już zakończony.

Prawo do zwrotu VAT od materiałów budowlanych

Dyrektor IS zwrócił uwagę, że podatniczka nie będzie miała prawa do zwrotu części VAT zawartego w cenach nabytych materiałów budowlanych.

Uzasadniając swoje stanowisko, przypomniał, że zgodnie z art. 38 i art. 39 ustawy z 27 września 2013 r. o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi (Dz.U. poz. 1304) 1 stycznia 2014 r. straciła moc ustawa z 29 sierpnia 2005 r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz.U. nr 177, poz. 1468, z późn. zm.) regulująca zasady zwrotu osobom fizycznym części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych przez te osoby w związku z budową i remontem budynku mieszkalnego lub jego części.

Zwrócił jednak uwagę, że na podstawie art. 32 ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi osoba fizyczna, która przed 1 stycznia 2014 r. poniosła wydatki na zakup materiałów budowlanych, ma prawo ubiegać się po 31 grudnia 2013 r. o zwrot części wydatków na dotychczasowych zasadach.<...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »