Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Podatek VAT i akcyza - zagadnienia ogólne

14.08.2014

Diety i podróże służbowe przedsiębiorców a koszty podatkowe

Osoby fizyczne, prowadzące działalność gospodarczą, mogą zaliczać do kosztów uzyskania przychodu wartości diet za czas podróży służbowych w ramach określonego limitu, tj. do wysokości diet przysługujących pracownikom. Czy jednak każdy wyjazd będzie podróżą służbową? Sprawdźmy.

Rozliczanie diet podróżnych osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą było przedmiotem interpretacji dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 16 lipca 2014 r., nr ITPB1/415-518/14/AK. Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku o jej wydanie wynikało, że podatniczka-wnioskodawczymi wykonuje wolny zawód w formie jednoosobowej działalności gospodarczej jako indywidualna praktyka pielęgniarki wyłącznie w przedsiębiorstwie podmiotu leczniczego na podstawie umowy zawartej ze szpitalem.  W ramach tej umowy świadczy usługi udzielania świadczeń zdrowotnych polegających na pełnieniu dyżurów dwunasto- lub dwudziestoczterogodzinnych, zależnie od potrzeb podmiotu leczniczego określonych grafikiem dyżurów ustalanym przez podmiot leczniczy. Do miejsca wykonywania działalności dojeżdża z miejsca zamieszkania samochodem stanowiącym środek trwały. Wnioskodawczyni wskazała, że adres stałego miejsca wykonywania działalności to adres miejsca zamieszkania. We wpisie do Centralnej Ewidencji Informacji o Działalności Gospodarczej jako adres głównego miejsca wykonywania działalności wskazany był natomiast adres szpital, czyli inny niż adres zamieszkania. Podatniczka nie wiedziała, czy ma prawo naliczać diety  w związku z dojazdem do miejsca, w którym świadczy swoje usługi i czy może zaliczać je do kosztów uzyskania przychodów.

Ogólna definicja kosztów uzyskania przychodów

Dyrektor Izby Skarbowej zwrócił uwagę, że stosownie do treści art. 22 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 z późn. zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Oznacza to, że zaliczenie wydatków do kosztów podatkowych jest możliwe, jeżeli zostaną spełnione kryteria wynikające z wyżej wymienionego przepisu.

Rozliczanie kosztów podróży służbowych

Regulacje prawne dotyczące zaliczania do kosztów uzyskania przych...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »