Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: PISMA I WYJAŚNIENIA

11.08.2017

Data śmierci spadkodawcy wyznacza początek biegu okresu pięcioletniego

Spadek otwiera się z chwila śmierci, natomiast spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku. Oznacza to, że z chwilą śmierci należące do spadkodawcy prawa i obowiązki staja się spadkiem, który podlega przepisom prawa spadkowego, a data śmierci spadkodawcy decyduje, kto staje się spadkobiercą oraz co wchodzi w skład masy spadkowej. Stąd przy ustaleniu, czy zbycie nieruchomości nabytej w spadku będzie opodatkowane decyduje data śmierci spadkodawcy, a nie data poświadczenia dziedziczenia.

Interpretacja Indywidualna 0113-KDIPT3.4011.157.2017.1.AJ z 02.08.2017 r.

(...)

Zdarzenie przyszłe

Wnioskodawczyni ma zamiar sprzedać udziały w nieruchomości nabytej w drodze spadku po babci. Śmierć spadkodawcy nastąpiła w dniu 9 sierpnia 2011 r. Notarialny akt poświadczenia dziedziczenia zostanie sporządzony w lipcu 2017 r.

Pytanie i stanowisko Wnioskodawcy

Od której daty należy liczyć pięcioletni okres, po którym przychód ze sprzedaży nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym - czy od dnia śmierci spadkodawcy, tj. 9 sierpnia 2011 r., czy od daty sporządzenia poświadczenia dziedziczenia, tj. 2017 r.?

Zdaniem Wnioskodawczyni, udziały w nieruchomości nabyła z dniem śmierci spadkodawcy tj. w 2011 r., a akt dziedziczenia sporządzony w lipcu 2017 r. potwierdzi jedynie fakt, iż jest spadkobiercą. Wnioskodawczyni uważa, że sprzedaż udziałów w przedmiotowej nieruchomości w 2017 r. bądź w późniejszych latach, dokonana zostanie po upływie pięciu lat od nabycia udziałów w nieruchomości, a co za tym idzie przychód uzyskany ze sprzedaży nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym (wymagany pięcioletni okres upłynął z końcem 2016 r.).

Stanowisko i uzasadnienie KIS

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z generalną zasadą powszechności opodatkowania wyrażoną w art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2016 r., poz. 2032, z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych źródłem przyc...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »