Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

19.06.2017

Data nabycia udziału w nieruchomości po zmarłym małżonku

Pytanie podatnika: Które z powyższych stanowisk jest prawidłowe a tym samym, czy Wnioskodawca winien zapłacić podatek dochodowy od zbycia lokalu mieszkalnego czy będzie z niego zwolniony?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 201 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z 4 marca 2017 r. (data wpływu 7 marca 2017 r.), uzupełnionym 8 maja 2017 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zbycia lokalu mieszkalnego – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 marca 2017 r. wpłynął do tutejszego organu wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zbycia lokalu mieszkalnego.

Z uwagi na fakt, że wniosek nie spełniał wymogów formalnych, pismem z 21 kwietnia 2017 r. Znak: 0111-KDIB2-2.4011.18.2017.1.KK wezwano Wnioskodawcę do jego uzupełnienia. Uzupełnienia dokonano 8 maja 2017 r.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca 25 września 2007 r. wraz z małżonką uzyskał własność wyodrębnionego lokalu mieszkalnego. W 2013 r. małżonka Wnioskodawcy zmarła, a do spadku po żonie uprawnione są dwie osoby – mąż (Wnioskodawca) i córka. Akt poświadczenia dziedziczenia określa spadek po żonie Wnioskodawcy następująco:

  • ½ części dla męża,
  • ½ części dla córki.

Wnioskodawca podkreślił, że wszelkie formalności wynikające z faktu uzyskania poświadczenia dziedziczenia względem Urzędu Skarbowego zostały dopełnione w wymaganych terminach.

Na skutek życiowych zmian Wnioskodawca podjął decyzję o zbyciu lokalu. W związku z powyższym Wnioskodawca zasięgnął opinii w Urzędach Skarbowych i otrzymał rozbieżne informacje. Wnioskodawca został poinformowany, że pobiera się 19% podatek dochodowy od kwoty, która nie została wykorzystana na cele mieszkaniowe od obu spadkobierców. Natomiast w innym Urzędzie Skarbowym został poinformowany, że nie pobiera się podatku od męża spadkodawcy, ponieważ oboje małżonkowie wraz z córką zamieszkiwali i użytkowali lokal bez podziału i na równych prawach, tak więc mąż czy żona od momentu zamieszkania w tym lokalu byli jego właścicielami na równych prawach bez rozgraniczeń.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Które z powyższych stanowisk jest prawidłowe a tym samym, czy Wnioskodawca winien zapłacić podatek dochodowy od zbycia lokalu mieszkalnego czy będzie z niego zwolniony?

Zdaniem Wnioskodawcy, naliczenie podatku byłoby niesłuszne. Obydwoje małżonkowie byli właścicielami lokalu bez rozgraniczeń. W obecnej chwili tylko spadkobierca ponosi koszty związane z własnością, a w okresie trwania małżeństwa wszystkie ciężary ponoszone na utrzymanie lokalu traktowane były jako dobro wspólne. Wnioskodawca dokonując sprzedaży lokalu nie zwiększa swojego majątku tylko zmienia jego formę.

W uzupełnieniu wniosku Wnioskodawca wskazał, że prawo do lokalu mieszkalnego nabył w 2007 r. jako wspólność majątkową, nie mógł go więc powtórnie nabyć w chwili śmierci żony i dziedziczenia spadku, tj. w 2014 r. Z uwagi na wspólność majątkową nie można wydzielić udziałów małżonków to nie można przyjąć, że pięcioletni termin biegnie od daty otrzymania spadku. W tym przekonaniu utwierdza Wnioskodawcę orzeczenie Naczelnego Sądu Administracyjnego z 27 stycznia 2016 r.: „Nabyciem w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych nie jest przyznanie rzeczy na wyłączną własność jednemu z małżonków, w wyniku którego wartość otrzymanej przez daną osobę rzeczy mieści się w udziale, jaki byłemu małżonkowi przysługuje w majątku dorobkowym małżeńskim dłużej niż 5 lat, za takie nabycie należy natomiast uznać wartość otrzymanych przez byłego małżonka nieruchomości lub praw, która przekracza jej udział w majątku wspólnym, ...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających pogłębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »