Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Podatki dochodowe PIT i CIT - zagadnienia ogólne

03.07.2014

Darowizny i środki z pomocy społecznej. Z podatkiem czy bez?

Świadczenia przekazywane na rzecz beneficjentów co do zasady są przychodami z innych źródeł. Mogą one jednak korzystać ze zwolnienia z opodatkowania PIT. Sprawdźmy, jakie warunki muszą być spełnione, aby świadczenia te były wolne od podatku.

Kwestie opodatkowania lub zwolnienia pomocy finansowej były przedmiotem interpretacji dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 13 czerwca 2014 r., nr ITPB2/415-315/14/IB.

Z wniosku o jej wydanie wynikało, że małoletni syn wnioskodawczyni choruje na mukowiscydozę. Jest podopiecznym fundacji. Na konto otwarte w tej fundacji są zbierane środki (1%). Są to środki publiczne, którymi zarządza fundacja zgodnie ze swoim statutem. Żeby otrzymać pieniądze z subkonta, wnioskodawczyni wysyła do fundacji faktury za zakupione lekarstwa lub rehabilitację. Fundacja rozpatruje i zwraca koszty poniesione na leczenie i rehabilitację. Pieniądze są przesyłane na konto wnioskodawczyni (matki) jako „dofinansowanie do leczenia syna”. Świadczona pomoc ma charakter pomocy w rozumieniu pomocy społecznej (nie ma charakteru prawnego darowizny). Pomoc jest świadczona według statutu fundacji. Świadczenia polegające na dofinansowaniach leczenia i rehabilitacji w ramach funkcjonującego wydzielonego subkonta fundacja przekazuje na rzecz syna w ramach wykonywanych zadań z zakresu opieki i pomocy społecznej.

Podatniczka chciała wiedzieć, czy z tych pieniędzy powinna w jakiś sposób rozliczyć się z urzędem skarbowym. Jej zdaniem świadczenie otrzymane z fundacji powinno być zwolnione z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy uznał to stanowisko za prawidłowe i potwierdził, że w tej sytuacji – mimo iż świadczenie z fundacji jest przychodem z innych źródeł – podatku dochodowego płacić nie trzeba.

Dochody z innych źródeł

Organ podatkowy wyjaśnił, że przepis art. 20 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz.U. z 2012 r., poz. 361, z późn. zm.) stanowi, że za przychody z innych źródeł uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, kwoty uzyskane z tytułu zwrotu z indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego oraz wypłaty z indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego, w tym także dokonane na r...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających pogłębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »