Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Sprawy codzienne: spadki i darowizny, najem prywatny, nieruchomości, kupno-sprzedaż

31.10.2018

Darowizna od brata na konto żony przy rozdzielności majątkowej bez podatku

Pytanie: Wnioskodawca otrzymał od brata darowizny pieniężne. Zgodnie z umową pieniądze zostały przelane na konto żony Wnioskodawcy. Małżonkowie mają rozdzielność majątkową z powodu uzależnienia Wnioskodawcy od hazardu. Zgodnie z wolą darczyńcy – brata Wnioskodawcy pieniądze z darowizny zostały przeznaczone na spłatę kredytów zaciągniętych przez obdarowanego (Wnioskodawcę). Czy Wnioskodawca musi zapłacić podatek od darowizn otrzymanych od brata, jeśli tak, to w jakiej wysokości?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2018 r., poz. 800, ze zm.) – Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 20 lipca 2018 r. (data wpływu – 26 lipca 2018 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych otrzymania darowizn od brata – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 lipca 2018 r. wpłynął do Organu wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych otrzymania darowizn od brata.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca otrzymał od brata darowizny pieniężne.

Pierwsza darowizna miała miejsce 26 kwietnia 2018 r. Zgodnie z pisemną umową darowizny darczyńca darował bratu, tj. Wnioskodawcy kwotę 11.000 zł a obdarowany oświadczył, że darowiznę przyjmuje.

W umowie zapisano również m.in., że:

  • jest to pierwsza darowizna między stronami umowy,
  • darczyńca zobowiązał obdarowanego do przeznaczenia przedmiotu darowizny na spłatę zaciągniętych przez obdarowanego kredytów,
  • kwota darowizny została przekazana przez darczyńcę na rachunek bankowy żony obdarowanego (Wnioskodawcy).

Zgodnie z umową darowizny pieniądze zostały przelane na konto żony Wnioskodawcy. Wnioskodawca i jego żona nie posiadają wspólnego konto bankowego; każde z małżonków ma oddzielne konto osobiste, do którego współmałżonek nie jest upoważniony. Małżonkowie mają rozdzielność majątkową z powodu uzależnienia Wnioskodawcy od hazardu.

Zgodnie z wolą darczyńcy – brata Wnioskodawcy pieniądze z darowizny zostały przeznaczone na spłatę kredytów zaciągniętych przez obdarowanego (Wnioskodawcę). Spłaty dokonano z konta żony Wnioskodawcy, na które wpłynęła darowizna.

Wnioskodawca posiada potwierdzenie wykonania woli brata, tj. potwierdzenie dokonanych transakcji.

Kolejna darowizna od brata Wnioskodawcy miała miejsce 16 maja 2018 r.

Zgodnie z pisemną umową darowizny darczyńca darował bratu, tj. Wnioskodawcy kwotę 46.000 zł a obdarowany oświadczył, że darowiznę przyjmuje.

W umowie zapisano również m.in., że:

  • darczyńca zobowiązał obdarowanego do przeznaczenia przedmiotu darowizny na spłatę kredytu hipotecznego zaciągniętego na poczet mieszkania, w którym obdarowany zamieszkuje,
  • kwota darowizny została przekazana na rachunek bankowy żony obdarowanego.

Zgodnie z wolą darczyńcy pieniądze z tej darowizny zostały przeznaczone na spłatę kredytu hipotecznego mieszkania, w którym Wnioskodawca mieszka wraz z żoną i synem.

Wnioskodawca posiada potwierdzenie wykonania woli brata, tj. potwierdzenie dokonanej transakcji.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:

Czy Wnioskodawca musi zapłacić podatek od darowizn (w łącznej kwocie 57.000 zł) otrzymanych od brata, jeśli tak, to w jakiej wysokości?

Zdaniem Wnioskodawcy, należy on z bratem (rodzeństwo) do tzw. grupy „0”, która jest zwolniona z płacenia podatku od darowizny. Warunkiem jest zgłoszenie dokonania darowizny do urzędu skarbowego w związku z przekroczeniem kwoty zwolnionej od podatku.

Przy sporządzaniu umów darowizny i przekazywaniu środków Wnioskodawca wyraził zgodę na przelanie jej na konto żony. Powodem takiego działania jest uzależnienie Wnioskodawcy od hazardu. Żona Wnioskodawcy pełni rolę pośrednika.

W umowach brat zobowiązał Wnioskodawcę do:

  • spłaty zaciągniętych zobowiązań kredytowych,
  • spłaty kredytu hipotecznego mieszkania, w którym zamieszkuje wraz z żoną i synem.

Zobligowany umową Wnioskodawca wypełnił oba polecenia darczyńcy.

Wnioskodawca uważa, że przelew darowizn na konto bankowe jego żony w praktyce nie ma większego znaczenia. Wola darczyńcy została wykonana.

Wnioskodawca jest osobą uzależnioną od hazardu dlatego przelanie kwot darowizn na jego konto bankowe mogłoby skutkować przegraniem jej, zaciągnięciem kolejnych kredytów i pogłębieniem choroby. Dlatego Wnioskodawca i jego brat zdecydowali, że darowizny zostaną przelane na konto bankowe żony Wnioskodawcy. Wnioskodawca wyraził na to swoją zgodę.

Darowizny przekazane przez brata zostały przeznaczone na poprawę statusu życia Wnioskodawcy; nie spowodowały powiększenia majątku jego żony mimo, że zostały przekazane na jej konto bankowe. Darowizny przekazane zostały na konto żony Wnioskodawcy, jednak zostały rozdysponowane na potrzeby Wnioskodawcy, za jego zgodą, zgodnie z jego wolą i wolą darczyńcy.

Mając na uwadze powyższe Wnioskodawca uważa, że jest zwolniony z płacenia podatku od darowizny. Stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny zaistniałego stanu faktycznego brzmi: zwolniony z płacenia podatku od darowizn.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawca w sprawie oceny prawnej przeds...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »