Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

28.12.2015

Darowizna nieruchomości w rodzinie. Z podatkiem czy bez?

Pytanie podatnika: Czy gdy Wnioskodawca otrzyma od swojego ojca w drodze darowizny nieruchomości, które on nabył w drodze spadkobrania po swoich rodzicach (po Wnioskodawcy dziadku i babci) będzie zwolniony całkowicie z zapłaty podatku od spadków i darowizn?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 7 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z 16 października 2015 r. (data wpływu 19 października 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie umowy darowizny - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE
W dniu 19 października 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie umowy darowizny.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

W 1986 roku zmarł Wnioskodawcy dziadek. Testamentu nie zostawił. Żadne postępowanie spadkowe nie było przeprowadzone. W 1991 roku zmarła Wnioskodawcy babcia, również nie sporządzając testamentu. Ojciec nigdy nie przeprowadzał żadnego postępowania spadkowego, jak też nie składał żadnych oświadczeń związanych z tym spadkiem. Spadek obejmuje dwie działki rolne 0,4 i 0,36 ha oraz domek jednorodzinny na działce 0,14 ha. Całość nie stanowi gospodarstwa rolnego. Przyczyną tego, że do tej pory nie zostało przeprowadzone postępowanie spadkowe jest to, że ojciec Wnioskodawcy jest chory i utrzymuje się z niskiej emerytury (1300 zł), a Wnioskodawca dopiero ukończył studia i rozpoczyna pracę zawodową.

Zdarzenie przyszłe: Ojciec ma zamiar w formie darowizny darować Wnioskodawcy przysługujące mu po jego rodzicach nieruchomości.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy gdy Wnioskodawca otrzyma od swojego ojca w drodze darowizny nieruchomości, które on nabył w drodze spadkobrania po swoich rodzicach (po Wnioskodawcy dziadku i babci) będzie zwolniony całkowicie z zapłaty podatku od spadków i darowizn? (oczywiście przy zachowaniu określonej przez obowiązującą ustawę o podatku od spadków i darowizn formy dokonania darowizny i terminu oraz formy zawiadomienia urzędu skarbowego).

Zdaniem Wnioskodawcy, uważa, że ostateczną datą nabycia przez Wnioskodawcy ojca tytułem spadkobrania wcześniej wymienionych nieruchomości jest data otwarcia spadku czyli rok 1991 (data śmierci Wnioskodawcy babci). Odpłatne zbycie tych nieruchomości skutkowałoby koniecznością zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych gdyby taka sprzedaż miała miejsce przed upływem okresu pełnych 5 lat kalendarzowych (licząc od roku 1991).

Nieruchomości te do chwili obecnej nie zostały sprzedane ani zbyte w jakiejkolwiek innej formie. Po upływie tak długiego okresu władania nieruchomościami ojciec Wnioskodawcy ma pełne prawo sprzedać je lub darować i nie zaskutkuje to u niego powstaniem obowiązku zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych. Ojciec może przekazać Wnioskodawcy w drodze poświadczonej notarialnie darowizny tę część swojego majątku, którą nabył w drodze spadkobrania po swoich rodzicach.

Wnioskodawca uważa, że otrzymując od ojca tę darowiznę poświadczoną notarialnie i gdy w wymaganym terminie zgłoszą ją (na druku SD-Z2) właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego, w myśl obowiązującej obecnie ustawy o podatku od spadków i darowizn, Wnioskodawca będzie mógł skorzystać z całkowitego zwolnienia od podatku.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Na wstępie należy wskazać, iż powyższa interpretacja dotyczy wyłącznie skutków podatkowych dla Wnioskodawcy w zakresie podatku od spadków i darowizn.

Na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 201...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »