Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

02.02.2015

Darowizna na cele kultu religijnego. Odliczenie w rocznym PIT

Pytanie podatnika: Czy przelane kwoty można odliczyć od dochodu tytułem darowizny na cele określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 9 wyżej wymienionej ustawy?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770, ze zm.) – Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z 1 października 2014 r. (data wpływu do Organu – 6 października 2014 r.), uzupełnionym 17 grudnia 2014 r. i 8 stycznia 2015 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie odliczenia od dochodu dokonanej darowizny – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 października 2014 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie odliczenia od dochodu dokonanej darowizny.

Z uwagi na fakt, iż wniosek nie spełniał wymogów formalnych, w pismach z 4 grudnia 2014 r. i 23 grudnia 2014 r. znak: IBPB II/1/415-844/14/BJ wezwano Wnioskodawczynię o jego uzupełnienie.

Wniosek uzupełniono 17 grudnia 2014 r. i 8 stycznia 2015 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Dokonano przelewów bankowych na rachunek bankowy Stowarzyszenia kolejno:

  • 8 lutego 2013 r. – kwota 200 zł tytułem: Darowizna na cele statutowe Stowarzyszenia – dopisek B.W;
  • 9 marca 2013 r. – kwota 200 zł tytułem: Darowizna na cele statutowe Stowarzyszenia – dopisek S.;
  • 8 stycznia 2013 r. – kwota 200 zł tytułem: Darowizna na cele statutowe Stowarzyszenia – dopisek M.;
  • 9 lipca 2013 r. – kwota 200 zł tytułem: Na cele kultu religijnego.

Stowarzyszenie zawiera w swoim statucie cele zgodne z art. 26 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj.:

  • Cele zadań publicznych takich jak działalność chrześcijańsko-charytatywna, organizacja pomocy humanitarnej, nauka i in. określone w statucie organizacji rozdziale II art. 7, art. 8, art. 9, tj. działalność misyjna o podłożu chrześcijańskim.
  • Cele kultu religijnego – określone w statucie w rozdziale II art. 7, art. 8, art. 9 oraz w aneksie nr 1 zasad doktrynalnych Stowarzyszenia takich jak praca ewangelizacyjna, tłumaczenie Pisma Świętego w różnych krajach świata, współpraca z kościołami i organizacjami chrześcijańskimi, itd.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera definicji „kultu religijnego”, co oznacza, że można przekazywać darowizny nie tylko kościołowi ale także podmiotom, które w zakresie działalności organizują prace ewangelizacyjną, rozpowszechniają chrześcijaństwo.
Według Słownika języka polskiego (t. 1, PWN, Warszawa 1978) „kult religijny oznacza zewnętrzny aspekt religijny, w odróżnieniu od teoretycznej doktryny, ogół obrzędów religijnych jakiejś religii, całokształt czynności religijnych”.

Wszystkie darowizny są udokumentowane dowodem wpłaty na rachunek obdarowanego i są zgodne z art. 26 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Dokonywane były tytułem: „cele kultu religijnego” jak i „cele statutowe Stowarzyszenia”, które także wskazują na całokształt czynności religijnych związanych z celem kultu religijnego.

W piśmie z 12 grudnia 2014 r. (data wpływu do Organu – 17 grudnia 2014 r.), stanowiącym uzupełnienie wniosku, Wnioskodawczyni wskazała, że:

  • Darowizn dokonywała wspólnie z mężem.
  • Darowizny były przesyłane ze wspólnego konta bankowego małżonków.
  • Na dokumentach potwierdzających dokonanie darowizn widnieją imiona i nazwisko obu małżonków.
  • Stowarzyszenie nie jest organizacją, o której mowa w ustawie o stosunku Państwa do kościoła Katolickiego Rzeczypospolitej Polskiej ale realizuje jego cele. Art. 26 ust. 1 pkt 9 lit. b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie powołuje się na ustawę o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego Rzeczypospolitej Polskiej.
  • Wniosek dotyczy 2013 roku.
  • Małżonek Wnioskodawczyni osiągnął dochody z tytułu umowy o pracę i umowy o dzieło, a Wnioskodawczyni osiągnęła dochody z jednoosobowej działalności gospodarczej.
  • Przelewy były dokonane na cele kultu religijnego oraz na cele pożytku publicznego.
  • Stowarzyszenie zajmuje się celami kultu religijnego oraz realizuje cele pożytku publicznego.
  • Dopisek &...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »