Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Interpretacje podatkowe, interpelacje poselskie, wyjaśnienia MF

25.04.2016

Darowizna gruntu na rzecz rodziny. Z VAT czy bez?

Pytanie podatnika: Czy przekazanie w drodze darowizny na współwłasność gruntu zabudowanego żonie i synom będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613 z późn. zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko – przedstawione we wniosku z dnia 24 lutego 2016 r. (data wpływu 4 marca 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania czynności darowizny nieruchomości gruntowej zabudowanej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 marca 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania czynności darowizny nieruchomości gruntowej zabudowanej.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Posiada Pan gospodarstwo rolne i prowadzi działalność rolniczą jako czynny podatnik VAT. W 2005 r. kupił Pan nieruchomość rolną składającą się między innymi z gruntu zabudowanego. Zakupu dokonał od osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, w związku z tym nie występował podatek naliczony. W akcie notarialnym nie były opisane zabudowania występujące na nieruchomości.

W 2011 r. dokonał Pan zakupu kolejnych działek rolnych, przy zakupie których przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT i dokonał Pan takiego odliczenia. W 2012 r. połączył Pan działki kupione w 2011 r. i nieruchomość zabudowaną kupioną w 2005 r. Powstała jedna działka nr 177. W 2013 r. wydzierżawił Pan działkę nr 177 na cele rolnicze. Z tytułu dzierżawy wystawia faktury VAT ze stawką „zw”. Od gruntu kupionego w 2011 r. dokonuje Pan 10-letniej korekty podatku naliczonego na podstawie art. 91 ustawy o VAT, w związku ze zmianą przeznaczenia gruntu. Pierwszy rok korekty - 2013.

Obecnie planuje Pan wydzielić z działki nr 177 część gruntu i przekazać w drodze darowizny żonie, z którą posiada rozdzielność majątkową oraz dwóm synom. Wszyscy oni są czynnymi podatnikami VAT i prowadzą oso...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »