Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Podatki dochodowe PIT i CIT - zagadnienia ogólne

02.07.2019

Darowizna firmowego lokalu użytkowego a PIT

Pytanie: Wnioskodawca jest osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą. Do celów prowadzenia tej działalności, w 1998 r. zakupił lokal usługowy i w tym roku rozpoczął jego użytkowanie. Lokal ten jest wykorzystywany wyłącznie do działalności. Ponieważ Wnioskodawca ma już 70 lat, podjął decyzję o zakończeniu działalności gospodarczej we wrześniu 2019 r. Następnie zamierza darować ww. lokal swojej siostrze. Czy dokonując czynności darowizny Wnioskodawca będzie zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy – przedstawione we wniosku z dnia 8 marca 2019 r. (data wpływu 18 marca 2019 r.), uzupełnionym pismem z dnia 15 maja 2019 r. (data wpływu 20 maja 2019 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych nieodpłatnego przekazania lokalu użytkowego siostrze – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 marca 2019 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podatku od towarów i usług.

Wniosek ten nie spełniał wymogów, o których mowa w art. 14b § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900), w związku z czym pismem z dnia 7 maja 2019 r., Nr 0113-KDIPT2-1.4011.139.2019.1.MD, 0113-KDIPT1-3.4012.145.2019.1.ALN, na podstawie art. 13 § 2a, art. 169 § 1 w związku z art. 14h wymienionej ustawy, wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.

Wezwanie do uzupełnienia ww. wniosku wysłano w dniu 7 maja 2019 r. (data doręczenia 10 maja 2019 r.). Wnioskodawca uzupełnił powyższy wniosek pismem z dnia 15 maja 2019 r., nadanym w dniu 17 maja 2019 r.

We wniosku oraz jego uzupełnieniu przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą od dnia 27 sierpnia 1985 r. Księgowość jest prowadzona w formie podatkowej księgi przychodów i rozchodów, jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Do celu prowadzenia tej działalności gospodarczej, w 1998 r. został zakupiony lokal usługowy o powierzchni 80 m2, co zostało udokumentowane fakturą VAT. Kwota zakupu stanowiła sumę 85 900,00 zł, na którą składało się: 70 000,00 zł netto - wartość lokalu, 15 400,00 zł - VAT (22%), 500,00 zł udział w prawie użytkowania wieczystego. Po zakupie przedmiotowego lokalu Wnioskodawca wykonał remont i poczynił nakłady, które z pewnością przewyższały 30% wartości zakupu. Remont trwał około dwóch miesięcy. Wnioskodawca rozpoczął użytkowanie lokalu do celów działalności gospodarczej w 1998 r. Następne bieżące remonty części wspólnych budynku, w którym mieści się przedmiotowy lokal, były dokonywane przez Wspólnotę Mieszkaniową i rozliczane w czynszach (nie występował podatek od towarów i usług.

Z uwagi na fakt, że w tamtym okresie wartości nieruchomości znacznie wzrosły, dnia 8 lutego 2008 r. dla przedmiotowego lokalu został wykonany operat szacunkowy. Rzeczoznawca majątkowy oszacował wartość lokalu na kwotę 428 410,00 zł. Od początku 2008 r. Wnioskodawca amortyzuje przedmiotowy lokal stawką w wysokości 2,5% w skali roku (od 2008 r. do 2047 r.), która to amortyzacja stanowi koszt uzyskania przychodu. Lokal ten jest wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej. Ponieważ Wnioskodawca ma już 70 lat, podjął decyzję o zakończeniu działalności gospodarczej we wrześniu 2019 r. Następnie zamierza darować ten lokal swojej siostrze. Przedmiotem darowizny będzie tylko ...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »