Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Podatek VAT i akcyza - zagadnienia ogólne

01.10.2019

Czy wycofanie lokalu na wynajem z działalności podlega VAT?

Wykreślenie przez przedsiębiorcę lokalu z ewidencji środków trwałych prowadzonej działalności i przekazanie go do majątku prywatnego nie jest niczym nadzwyczajnym. Może to mieć miejsce np. gdy vatowiec prowadził działalność gospodarczą w mieszkaniu. Ponieważ działalność rozwijała się, z czasem nabył dom, w którym zamieszkał a jednocześnie nową siedzibę znalazło w nim prowadzone przedsiębiorstwo. Mieszkanie zaś ze względu na dogodne położenie postanowił wynajmować lecz już jako osoba prywatna. Tego rodzaju działanie vatowca może podlegać opodatkowaniu VAT jak również może mu nie podlegać. Jest to uzależnione od konkretnej sytuacji. Zatem konieczne jest rozróżnienie obydwu przypadków.

Zgodnie z regulacjami VAT podlegać mu mogą również dostawy nieodpłatne. W myśl art. 7 ust. 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług opodatkowanie dostawy nieodpłatnej zachodzi po łącznym spełnieniu dwóch warunków:

  • przekazanie towarów należących do przedsiębiorstwa podatnika nastąpić musi na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem. Są to w szczególności osobiste cele podatnika,
  • podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności w całości lub choćby w części.

Konsekwencją spełnienia ww. warunków jest zaistnienie nieodpłatnej dostawy, które powinno zostać rzecz jasna udokumentowane. Pytanie tylko w jaki sposób skoro ustawodawca nie wskazuje żadnej metody dokumentowania tego rodzaju nieodpłatnej dostawy. Obecnie nie ma obowiązku wystawiania faktur wewnętrznych. Jednak jego brak nie oznacza, że vatowiec nie ma do tego prawa. Można więc dla celów księgowych z tego sposobu dokumentacji śmiało skorzystać.

Podstawę opodatkowania w myśl art. 29a ust. 2 stanowi w takim przypadku cena nabycia towaru lub towarów podobnych, a gdy ceny nabycia brak – koszt wytworzenia, określone w momencie dostawy tych towarów. Przepis nie przewiduje możliwości wyłączenia z podstawy opodatkowania części kosztu lokalu przekazywanego nieodpłatnie, przypadającej na jego powierzchnię wykorzystywaną wyłącznie do wykonywania czynności zwolnionych, czyli niedających prawa do odliczenia VAT.

Podatnik musi sobie zdawać sprawę, iż może ciążyć na nim w takim przypadku obowiązek korekty odliczonego VAT. Ma to miejsce w przypadku, gdy przy przekazaniu (w omawianej sprawie lokalu) korzysta z określonego w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT zwolnienia z VAT. Wówczas korekta tego podatku nastąpić winna na podstawie art. 91 ust. 7 powołanej ustawy. Okres korekty wynosi 10 lat licz...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »