Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Podatek VAT i akcyza - zagadnienia ogólne

06.04.2020

Czy w przypadku rozbiórki budynku trzeba skorygować VAT?

Nie są rzadkie sytuacje gdy vatowiec jest właścicielem budynku, który nie przedstawia dla niego dużej wartości ekonomicznej i utrzymywanie takiego stanu jest nieracjonalne (choćby kwestia podatku od nieruchomości). Słusznym rozwiązaniem bywa rozbiórka lub wyburzenie takiej nieruchomości i wybudowanie w tym miejscu nowego budynku, który będzie generował przychody.

Obowiązek dokonania korekty odliczonego przez przedsiębiorcę naliczonego podatku zmniejszającego kwotę podatku należnego określony został w art. 91 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Ustawodawca w przepisie tym przewidział konieczność dokonania korekty, gdy ma miejsce zmiana przeznaczenia rzeczy związanych z wykonywaniem czynności opodatkowanych. Chodzi tu o zmianę przeznaczenia nabytych towarów i usług, na podstawie przepisów o podatku dochodowym zaliczonych do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, których wartość wynosi co najmniej 15 000 zł. Nakazuje to art. 97 ust. 7 ww. ustawy. W zakresie tym mieszczą się niewątpliwie nieruchomości budynkowe. W myśl powołanego przepisu obowiązek zastosowania korekty znajduje odpowiednie zastosowanie w przypadkach, gdy podatnik nie dysponował prawem do obniżenia należnego podatku o całą kwotę podatku naliczonego od wykorzystywanego przez siebie towaru lub usługi, bądź też prawem takim dysponował, a następnie zmieniło się prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tego towaru lub usługi.

Zatem, dla zachowania zasady proporcjonalności VAT korekta może wystąpić w dwóch kierunkach na plus lub na minus. Obowiązek korekty stanowi wyjątek na gruncie VAT, rozliczenie podatku polegające na możliwości odliczenia podatku naliczonego od podatku należnego zamyka się co do zasady w okresie rozliczeniowym stanowiącym miesiąc. Jak pokazuje powyższy przepis reguła odliczenia podatku naliczonego od podatku należnego doznaje wyjątków.

Przykład
Przedsiębiorca w starym budynku zainstalował nowoczesne maszyny i urządzenia. Budynek został doraźnie przystosowany do ich wykorzystywania. VAT naliczony od robót związanych z jego adaptacją został odliczony. Podatnik uznał jednak, że z ekonomicznego punktu widzenia korzystne będzie wyburzenie starego i nieco jedynie zmodernizowanego budynku. Wzniósł w jego miejsce zupełnie nowy budynek, w którym pracownicy jak i nowe instalacje produkcyjne będą mieli lepsze warunki pracy.

Czy w takim przypadku mówić można o zmianie sposobu wykorzystywania budynku? Czy wykorzystywanie go do czynności opodatkowanych zostało zakończone skoro budynek przeznaczony został do wyburzenia?

Odpowiadając na te pytania zacząć można od przedstawienia stanowisk p...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »