Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Samochód w firmie

15.10.2019

Czy VAT z opłaty za badania techniczne samochodu podlega odliczeniu?

Zgodnie z art. 81 ust. 1 ustawy z 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym właściciel pojazdu samochodowego, ciągnika rolniczego, pojazdu wolnobieżnego wchodzącego w skład kolejki turystycznej, motoroweru lub przyczepy jest obowiązany przedstawić go do badania technicznego. 

Z kolei w myśl art. 81 ust. 6 tejże ustawy okresowe badanie techniczne samochodu osobowego, samochodu ciężarowego o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, motocykla lub przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t przeprowadza się:

  • przed upływem 3 lat od daty pierwszej rejestracji,
  • kolejne przed upływem 5 lat od dnia pierwszej rejestracji i nie później niż 2 lata od dnia przeprowadzenia poprzedniego badania technicznego,
  • następnie przed upływem następnego roku od dnia przeprowadzenia badania.

Są to badania techniczne, które można określić mianem „zwykłych”, obowiązkowych dotyczących każdego właściciela pojazdu samochodowego i innych podobnych.

Poza nimi konieczne może okazać się przeprowadzenie dodatkowych badań technicznych, która to powinność znajduje podstawę w art. 86a ust. 9 pkt 1 i 2 oraz ust. 10 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług przeprowadzanych przez okręgową stację kontroli pojazdów. Przeprowadzenie dodatkowego badania technicznego potwierdzone zostaje wydanym przez nią zaświadczeniem, na podstawie którego vatowiec uzyskuje stosowną adnotację w dowodzie rejestracyjnym stanowiącą „przepustkę” do odliczenia VAT.

Ustawa o VAT pomimo, iż nakazuje przeprowadzenie takich badań nie wyznacza żadnego terminu na ich dokonanie. Takie odformalizowane podejście ustawodawcy do kwestii dopełnienia obowiązku wykonania dodatkowych badań technicznych wskazywać może, że ma ono jedynie potwierdzić istniejący fakt w postaci takiej a nie innej konstrukcji pojazdu, nie nosi zaś walorów, które nadawałyby vatowcowi prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Ile VAT można odliczyć?

W myśl generalnej zasady wskazanej w art. 86a ust. 1 ww. ustawy, od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi podatnikowi służy prawo do odliczenia 50% kwoty naliczonego podatku. Z kolei odliczenie całego podatku przysługuje w stosunku do wydatków związanych z m.in. z pojazdami wykorzystywanymi przez podatnika wyłącznie do działalności gospodarczej. W rezultacie, gdy pojazd mieści się w definicji samochodu ciężarowego (samochód o masie powyżej 3,5 tony lub poniżej tej wartości, ale spełniający definicję pojazdu konstrukcyjnie przeznaczonego wyłącznie do celów działalności gospodarczej), w świetle ustawy o VAT z faktury za przegląd techniczny takiego samochodu możliwe jest pełne odliczenie VAT.

Inaczej wygląda sprawa w przypadku samochodów osobowych. W myśl ogólnych zasad, do odliczenia przyjąć należy połowę VAT naliczonego a pozostała jego część niep...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »