Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

07.05.2015

Czy potwierdzenie otrzymania faktury korygującej jest konieczne?

W przypadku posiadania potwierdzenia otrzymania przez nabywcę towaru lub usługobiorcę faktury korygującej dokumentującej pomyłki w wystawionych pierwotnie fakturach, zwroty towarów, czy udzielone po dokonaniu sprzedaży rabaty, opusty lub obniżki cen, a także dokonane nabywcy zwroty całości lub części zapłaty, podatnik będzie uprawniony do obniżenia podstawy opodatkowania oraz należnego podatku VAT.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) – Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 3 lutego 2015 r. (data wpływu 5 lutego 2015 r.) uzupełnionym pismem z 21 kwietnia 2015 r. (data wpływu 22 kwietnia 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości obniżenia obrotu i kwoty podatku należnego z tytułu wystawienia faktury korygującej – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 lutego 2015 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości obniżenia obrotu i kwoty podatku należnego z tytułu wystawienia faktury korygującej. Ww. wniosek został uzupełniony pismem z 21 kwietnia 2015 r. (data wpływu 22 kwietnia 2015 r.).

W przedmiotowym wniosku, uzupełnionym pismem z 21 kwietnia 2015 r. przedstawiono następujący stan faktyczny:

Stan faktyczny miał miejsce w 2012 roku. Wnioskodawca wykonał wówczas prace zlecone przez Gminę. Za część wykonanych prac Gmina nie zapłaciła. Była to kwota 150.355,42 zł. Na tę kwotę Wnioskodawca wystawił zgodnie z umową trzy faktury, tj. kolejno na 108.356,57 zł / 9.979,00 zł / 32.019,85 zł, zaksięgował je i rozliczył płacąc podatek należny. Gmina te faktury przyjęła, a następnie odesłała. Wnioskodawca był zmuszony złożyć pozew do Sądu Okręgowego. Po procesie zapadł wyrok, w którym Sąd utrzymał w mocy kwoty 108.356,57 zł i 9.979,00 zł i nakazał je Gminie zapłacić. Gmina ww. faktury zapłaciła. Odnośnie trzeciej tj. nr ... , Sąd po analizach biegłych skorygował ją na minus przyznając Wnioskodawcy z tej faktury kwotę 3.733,22 zł. Gmina złożyła apelację do Sądu Apelacyjnego. Dnia 16 grudnia 2014 r. Wnioskodawca dokonał korekty faktury...z 18 lutego 2013 r. i dostarczył ją do biura podawczego w Gminie wraz z oryginałem faktury w dniu 19 grudnia 2014 r. Po kilkunastu dniach Gmina odesłała Wnioskodawcy oryginał faktury ... z korektą do niej zasądzoną, a kwotę z korekty tj. 3.733,22 zł zapłaciła wraz z kosztami sądowymi wypełniając wyrok sądowy. Wnioskodawca dostarczył osobiście fakturę nr ... i fakturę korygującą nr ... na dziennik podawczy Urzędu Gminy i posiada potwierdzenie odbioru na podstawie przybitej prezentaty z pieczątką Urzędu Gminy i datą jej przyjęcia przez Gminę w dniu 19 grudnia 2014 r.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy odesłanie przez Gminę oryginału faktury ... z dnia 18 lutego 2013 r. wraz z korektą do niej nie przeszkadza w rozliczeniu z działalności Wnioskodawcy korekty ww. i czy Wnioskodawca ma prawo do korekty (ponieważ zgodnie z wyrokiem Sądu Okręgowego Gmina zapłaciła Wnioskodawcy kwotę 3.733,22 zł, a nie kwotę 32.019,85 zł)?

Stanowisko Wnioskodawcy:
Zgodnie z art. 29a ust. 1 pkt 13 ustawy o podatku od towarów i usług Wnioskodawca ma prawo i obowiązek wykonać korektę do faktury ... z 18 lutego 2013 r., ponieważ zgodnie z wyrokiem Sądu Okręgowego z 18 czerwca 2014 r. jak również z wyrokiem Sądu Apelacyjnego z 16 grudnia 2014 r. Gmina zapłaciła Wnioskodawcy kwotę 3.733,22 zł, a nie jak pierwotnie było zafakturowane 32.019,85 zł. Wnioskodawca uważa, że okoliczność jaką było przyjęcie faktury i korekty, a następnie odesłanie przez Gminę faktury ... z 18 lutego 2013 r. i korekty do niej nr ... z 16 grudnia 2014 r. nie zwalnia Wnioskodawcy z prawa i obowiązku dokonania korekty do ww. faktury.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatna świadczenie usług na terytorium kraju.

Zakres tych czynności sformułowany został odpowiednio w art. 7 i w art. 8 ustawy o VAT.

Stosownie do art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…), przy czym towarami – w myśl art. 2 pkt 6 ww. ustawy – są rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii. Natomiast na podstawie art. 8 ust. 1 ustawy o VAT przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Przez sprzedaż, z kolei, rozumie się dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrz wspólnotową dostawę towarów (art. 2 pkt 22 ww. ustawy).

Zgodnie z art. 106b ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą sprzedaż, a także dostawę towarów i świadczenie usług, o których mowa w art. 106a pkt 2, dokonywane przez niego na rzecz innego podatnika podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze lub na ...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »