Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Interpretacje podatkowe, interpelacje poselskie, wyjaśnienia MF

09.07.2018

Czy polisa na czas podróży służbowej jest przychodem dla pracownika?

„Ustawowe pojęcie nieodpłatnych świadczeń musi być zawsze interpretowane w konkretnych okolicznościach, a nie w oderwaniu od nich, z pominięciem istoty realizacji pewnych uprawnień, zjawisk gospodarczych i zdarzeń prawnych”. Nie w każdym bowiem przypadku świadczenie spełnione przez pracodawcę na rzecz pracownika, bez ustalonej za nie zapłaty (np. wykup polisy ubezpieczeniowej), jest świadczeniem podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych - wyjaśniło Ministerstwo Finansów.

Zapytanie nr 7451 do ministra finansów w sprawie polisy ubezpieczeniowej pracowników

Szanowna Pani Minister!

Firma wykupiła polisę ubezpieczeniową na zagraniczne podróże służbowe pracowników. Pracodawca nie wiedział, który z pracowników zostanie oddelegowany w ramach podróży służbowej, dlatego wykupił polisę na rok tzw. swobodną, a nie na imiennych pracowników. W ramach ubezpieczenia zostały wykupione następujące ryzyka: nieprzewidziane koszty podróży, inwalidztwo, śmierć na skutek nieszczęśliwego wypadku, pogrzeb, koszty leczenia, zakup wózka inwalidzkiego, obsługa prawna, koszt assistance, ochrona mienia pozostawionego w miejscu zamieszkania podczas podróży, koszty przekwalifikowania, koszty akcji ratunkowej. Ubezpieczenie zostało wykupione dla wszystkich ryzyk ubezpieczeniowych.

Kłopot zaczął się, gdy Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok, z którego wynika, że kupno takiej polisy ubezpieczeniowej jest traktowane jako przychód ze świadczeń nieodpłatnych. Według wyroku przychód ze świadczeń nieodpłatnych rozpoczyna się, gdy świadczenia zostały spełnione, gdy pracownik na to się zgodzi i świadczenia będą w jego interesie i przyniosą mu korzyść. Firma wykazywała, że zakup polisy ubezpieczeniowej był jedynie w jej interesie, a nie w interesie pracowników. Wypłata odszkodowania od firmy ubezpieczeniowej sfinansowałaby koszty, które firma musiałaby ponieść sama w razie nieszczęścia jako pracodawca. Firma powoływała się na § 19 rozporządzenia dotyczącego podróży służbowej (Dz. U. z 2013 r. poz. 167), z którego wynika: „§19.1. W przypadku choroby powstałej podczas podróży zagranicznej pracownikowi przysługuje zwrot udokumentowanych niezbędnych kosztów leczenia za granicą. 2. Zwrot kosztów, o których mowa w ust. 1, następuje ze środków pracodawcy, z wyjątkiem świadczeń gwarantowanych udzielonych zgodnie z przepisami o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego w Unii Europejskiej, o których mowa w art. 5 pkt 32 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz.1027, z późn. zm.). 3. Nie podlegają zwrotowi koszty zakupu leków, których nabycie za granicą nie było konieczne, koszty zabiegów chirurgii plastycznej i kosmetycznych oraz koszty nabycia protez ortopedycznych, dentystycznych lub okularów. 4. W razie zgonu pracownika za granicą pracodawca pokrywa koszty transportu zwłok do kraju”.

Firma oznajmiła, że przy wykupie rozszerzonej polisy ubezpieczeniowej składka została kalkulowana dla wszystkich ryzyk łącznie, dlatego nie można wyliczyć przychodu pracownika z tytułu tej dodatkowej ochrony. Zaznaczyła, że pracownicy firmy nie wyrazili żadnej zgody na objęcie ich ubezpieczeniem. Izba skarbowa stwierdziła, że bez PIT będzie tylko ta część polisy ubezpieczeniowej, w której mieszczą się wydatki znajdujące się w rozporządzeniu o podróżach służbo...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »