Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Podatek VAT i akcyza - zagadnienia ogólne

12.05.2016

Czy odsetki od nagrody są przychodem pracownika? 

Niektórzy pracodawcy wypłacają swoim pracownikom nagrody roczne. Są one traktowane jako przychód ze stosunku pracy i z tego tytułu podlegają opodatkowaniu. Co jednak w sytuacji, gdy taka nagroda wypłacana jest z opóźnieniem wraz z odsetkami? Czy wartość odsetek również jest przychodem pracownika, który trzeba opodatkować? Zobaczmy.

Odpowiedź na tak postawione pytanie była przedmiotem interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 5 maja 2016 r., nr 1061-IPTPB3.4511.116.2016.2.MK.

Z przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego wynikało, że pracownikom wnioskodawcy, spełniającym warunki wynikające z regulaminu wynagradzania, przysługuje dodatkowa nagroda roczna, traktowana jako przychód ze stosunku pracy. Wypłata nagrody do tej pory zawsze następowała do 15 lutego roku następnego. Biorąc pod uwagę utrzymującą się trudną sytuację ekonomiczną wnioskodawcy, w styczniu 2016 r. zostało zawarte porozumienie między pracodawcą a pracownikami, że wypłata nagrody w 2016 r. będzie miała miejsce w czerwcu i zostanie powiększona o odsetki ustawowe.

Wątpliwości wnioskodawcy dotyczyły opodatkowania wypłaconych odsetek. Pracodawca nie miał pewności, czy będą one opodatkowane jak nagroda, tj. jako przychód ze stosunku pracy, czy może ich wypłata będzie zwolniona z PIT. Opodatkowaniu PIT nie podlegają bowiem odsetki od nieterminowej wypłaty wynagrodzeń.

Przychody ze stosunku pracy w przepisach podatkowych

Dyrektor Izby Skarbowej wyjaśnił, że zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz.U. z 2012 r., poz. 361, z późn. zm., dalej: ustawa o PIT) za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za ni...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »