Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

02.07.2015

Czy dział spadku trzeba opodatkować?

Pytanie podatnika: Czy otrzymane przez Wnioskodawczynię od jej dwóch braci oraz siostry w wyniku działu spadku oraz zniesienia współwłasności kwoty podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych? Czy spłatę spadkobierców dokonaną w wyniku działu spadku i zniesienia współwłasności po zmarłym ojcu należy traktować jako odpłatne zbycie i przychód ten opodatkować?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 12 marca 2015 r. (data wpływu 17 marca 2015 r.), uzupełnionym pismem z dnia 1 czerwca 2015 r. (data wpływu 3 czerwca 2015 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych otrzymania spłaty w związku z działem spadku i zniesieniem współwłasności – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE
W dniu 17 marca 2015 r. został złożony wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych otrzymania spłaty w związku z działem spadku i zniesieniem współwłasności.

Wniosek nie spełnił wymogów określonych w art. 14b § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613), w związku z czym Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów, na podstawie art. 169 § 1 w związku z art. 14h, pismem z dnia 27 maja 2015 r., nr IPTPB2/4511-158/15-2/PM (doręczonym w dniu 28 maja 2015 r.), wezwał Wnioskodawcę do jego uzupełnienia, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.

W odpowiedzi na ww. wezwanie dnia 3 czerwca 2015 r. wpłynęło uzupełnienie wniosku (nadane w dniu 1 czerwca 2015 r.).

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:
W dniu 20 października 2010 r. uprawomocniło się postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku po zmarłym w dniu 25 marca 2009 r. ojcu Wnioskodawczyni.

W następstwie tego, w dniu 23 lutego 2011 r. Wnioskodawczyni złożyła w Urzędzie Skarbowym w … zgłoszenie o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych SD-Z2, w którym wykazała nabycie:

  • w 1/4 gospodarstwa rolnego o wartości nabytego udziału 37 500 zł,
  • w 1/4 ciągnika o wartości nabytego udziału 1 000 zł,
  • w 1/4 przyczepy samochodowej o wartości nabytego udziału 100 zł,
  • w 1/4 samochodu osobowego o wartości nabytego udziału 25 zł.

Jako dzieciom zmarłego wszystkim spadkobiercom przysługiwało zwolnienie od podatku od spadków i darowizn. Następnie współwłaściciele wystąpili do Sądu o dział spadku i zniesienie współwłasności. W dniu 27 lutego 2014 r. Sąd w … wydał postanowienie, na mocy którego postanowił dokonać działu spadku po ojcu Wnioskodawczyni:

  • gospodarstwa rolnego o wartości 270 343 zł,
  • ciągnika o wartości 4 000 zł,
  • przyczepy samochodowej o wartości 350 zł,
  • samochodu osobowego o wartości 100 zł.

Sąd zniósł współwłasność gospodarstwa rolnego w ten sposób, że przyznał we współwłasności to prawo na rzecz dwóch braci Wnioskodawczymi, jednemu w 3/4 drugiemu w 1/4.

Ponadto Sąd zniósł współwłasność ruchomości w ten sposób, że:

  • ciągnik przyznał na wyłączną własność drugiemu bratu Wnioskodawczyni,
  • przyczepę samochodową przyznał na wyłączną własność siostrze Wnioskodawczyni,
  • samochód osobowy przyznał na wyłączną własność pierwszemu bratu Wnioskodawczyni, bez spłat.

Tym samym, Sąd zasądził od pierwszego brata Wnioskodawczyni tytułem spłaty na jej rzecz kwoty 68 698 zł 25 gr, a od drugiego brata tytułem spłaty kwotę 1 000 zł oraz od siostry kwotę 85 zł. Wszystkie ww. spłaty Wnioskodawczyni w 2014 r. od rodzeństwa otrzymała.

W uzupełnieniu wniosku wskazała, że Wnioskodawczyni i pozostali spadkobiercy nabyli udziały po zmarłym na podstawie postanowienia Sądu, każdy po #188;. Suma spłat od pozostałych spadkobierców (współwłaścicieli) otrzymanych przez Wnioskodawczynię nie przekroczyła wartości przysługującego Jej udziału w majątku wchodzącym w skład spadku objętym działem spadku i zniesieniem współwłasności.

Zmarły był wyłącznym właścicielem: gospodarstwa rolnego, przyczepy, ciągnika, samochodu osobowego. W skład spadku nie wchodziły prawa majątkowe. W skład spadku wchodziła nieruchomość zabudowana budynkiem mieszkalnym – gospodarstwo rolne, położone w miejscowości …,gmina …, pow. …; stanowiąca działki oznaczone w ewidencji gruntów Starostwa Powiatowego w … nr 115/2 i nr 138/1, o łącznej powierzchni 6,50 ha.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:

  1. Czy otrzymane przez Wnioskodawczynię od Jej dwóch braci oraz siostry w wyniku działu spadku oraz zniesienia współwłasności kwoty podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?
  2. Czy spłatę spadkobierców dokonaną w wyniku działu spadku i zniesienia współwłasności po zmarłym ojcu należy traktować jako odpłatne zbycie określone w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) i d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i przychód ten opodatkować zgodnie z ustawą, czy też zgodnie z zapisem art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jest to przychód podlegający przepisom ustawy o podatku od spadku i darowizn, a więc niepodlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od przychodu ze zbycia nieruchomości i ruchomości?

Zdaniem Wnioskodawczyni, przyjmując spłatę od innych spadkobierców w wyniku działu spadku nie uzyskała Ona przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) i d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Po stronie Wnioskodawczyni nie powstało przysporzenie, które mogłoby stanowić przedmiot opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Wnioskodawczyni jedynie spieniężyła Swój u...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »