Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

20.12.2012

Część mieszkania i garaż jako środki trwałe w firmie

Pytanie podatnika: Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. We wrześniu br. podpisał umowę w formie aktu notarialnego kupna na własne nazwisko nowego mieszkania z miejscem garażowym. Obecnie zamierza 50% powierzchni pokoju przeznaczyć na działalność gospodarczą. Czy Wnioskodawca może wprowadzić do ewidencji środków trwałych z dniem 1 stycznia 2013 r. część mieszkania wyznaczoną na działalność gospodarczą i wynoszącą 28% powierzchni całkowitej zakupionego lokalu (28% kwoty zakupu mieszkania) oraz miejsca postojowego w garażu podziemnym (100% kwoty zakupu)?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 24.10.2012 r. (data wpływu 25.10.2012 r.) uzupełnionym pismem z dnia 23.11.2012 r. (data wpływu 27.11.2012 r.) złożonym na wezwanie z dnia 13.11.2012 r. Nr IPPB1/415-1326/12-2/MT o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie:

- możliwości wprowadzenia do ewidencji środków trwałych części mieszkania przeznaczonej na działalność gospodarczą - jest nieprawidłowe,
- możliwości wprowadzenia do ewidencji środków trwałych miejsca postojowego w garażu podziemnym - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25.10.2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości wprowadzenia do ewidencji środków trwałych części mieszkania przeznaczoną na działalność gospodarczą oraz miejsca postojowego w garażu podziemnym.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. W dniu 06.09.2012 r. podpisał umowę w formie aktu notarialnego kupna na własne nazwisko nowego mieszkania z miejscem garażowym. Zakupiony lokal mieszkalny o powierzchni użytkowej 30,7 m2 składa się z jednego pokoju (17,3m2), łazienki (4,4 m2) oraz korytarza z aneksem kuchennym (9 m2). Koszt zakupu mieszkania to 237 464,50 zł, wartość miejsca garażowego wynosi 29 290,00 zł.

Wnioskodawca zamierza 50% powierzchni pokoju (tj. 8,65 m2 co stanowi 28% całej powierzchni mieszkania) przeznaczyć na działalność gospodarczą. Na miejscu garażowym Wnioskodawca będzie parkował samochód zakupiony na firmę i który został wprowadzony do ewidencji środków trwałych. Część mieszkania przypadającą na działalność gospodarczą i miejsce postojowe dla samochodu Wnioskodawca planuje wprowadzić do ewidencji środków trwałych z dniem 01.01.2013 r.

Pismem z dnia 23.11.2012 r. (data wpływu 27.11.2012 r.) w odpowiedzi na wezwanie z dnia 13.11.2012 r. Nr IPPB1/415-1326/12-2/MT Strona uzupełniła wniosek ORD-IN poprzez przedstawienie własnego stanowiska w sprawie oraz informację, iż:

- Wnioskodawca posiada tytuł prawny do miejsca postojowego w garażu podziemnym, jest właścicielem tego miejsca co jest zapisane w księdze wieczystej i akcie notarialnym,
- Wnioskodawca posiada prawo odrębnej własności do lokalu mieszkalnego jak i do miejsca postojowego. Lokal mieszkalny i miejsce postojowe stanowią odrębne nieruchomości,
- miejsce postojowe w garażu podziemnym jest przynależne do lokalu mieszkalnego i stanowi wraz z nim jeden obiekt.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Wnioskodawca może wprowadzić do ewidencji środków trwałych z dniem 01.01.2013 r. część mieszkania wyznaczoną na działalność gospodarczą i wynoszącą 28% powierzchni całkowitej zakupionego lokalu (28% kwoty zakupu mieszkania) oraz miejsca postojowego w garażu podziemnym (100% kwoty zakupu)?

Zdaniem Wnioskodawcy.

Zgodnie z art. 22a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych „Amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »