Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

15.05.2014

Cele mieszkaniowe a ulga w PIT

Pytanie podatnika: Czy koszty poniesione na remont w postaci: zakupu i montażu instalacji klimatyzującej stanowić będą wydatki na cele mieszkaniowe, a tym samym będą wolne od podatku dochodowego?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 17 lutego 2014 r. (data wpływu) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE
W dniu 17 lutego 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości .

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
W spadku po matce zmarłej dnia 3 października 2012 r. Wnioskodawca nabył prawa do spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, który został sprzedany w 2013 r.

W związku ze sprzedażą nieruchomości dochód z odpłatnego zbycia lokalu mieszkalnego w 2013 r. winien być opodatkowany 19% podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Jednak cześć uzyskanej kwoty za sprzedaż mieszkania Wnioskodawca chciałby przeznaczyć na remont własnego lokalu, gdzie planuje dokonać instalacji klimatyzującej.

Prace remontowe, o których mowa we wniosku, będą wykonane w lokalu, który jest współwłasnością Wnioskodawcy i jego żony, na zasadzie wspólnoty majątkowej. Niniejszy lokal zgodnie z art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (t.j. Dz. U. z 2000 r., Nr 80, poz. 903 z późn. zm.) jest samodzielnym lokalem mieszkalnym.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.
Czy koszty poniesione na remont w postaci: zakupu i montażu instalacji klimatyzującej stanowić będą wydatki na cele mieszkaniowe, a tym samym będą wolne od podatku dochodowego?

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z przepisami, przysługuje ulga w podatku od sprzedaży lokalu mieszkalnego zgodnie z przepisem o przekazaniu przychodu ze sprzedaży nieruchomości na cele mieszkaniowe w ciągu 2 lat od zbycia nieruchomości. Podatnik zgodnie z przysługującą mu możliwością zamierza część kwoty przeznaczyć na cele mieszkaniowe - remontowe lokalu, którego jest współwłaścicielem, z racji posiadania wspólnoty majątkowej z żoną.

Środki wykorzystane na własne cele mieszkaniowe jakim jest remont ma na celu znaczne podniesienia komfortu mieszkania poprzez wprowadzone zmiany jak i odnowienie i wymiana zużytych elementów w lokalu, a dokonane zmiany w ramach remontu muszą dotyczyć i mieć tylko zastosowanie w lokalu, którego jest właścicielem i który zamieszkuje. Planowany zakup i instalacja klimatyzacji dotyczy typu naściennego lub kanałowego, co będzie stanowić stałą część lokalu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

W myśl art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z treścią art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) – c) ww. ustawy, jednym ze źródeł przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

W przypadku sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w powyższym przepisie decydujące znaczenie w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych uzyskanego z tego tytułu przychodu (dochodu) ma moment ich nabycia z uwagi na fakt, że przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ulegały zmianie.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że w spadku po matce zmarłej dnia 3 października 2012 r. Wnioskodawca nabył prawa do spółdzielczego własnościowego prawa lokalu mieszkalnego, który został sprzedany w 2013 r. W związku ze sprzedażą nieruchomości dochód z odpłatnego zbycia lokalu mieszkalnego w 2013 r. winien być opodatkowany 19% podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Jednak cześć uzyskanej kwoty za sprzedaż mieszkania Wnioskodawca chciałby przeznaczyć na remont własnego lokalu, gdzie planuje dokonać instalacji klimatyzującej. Prace remontowe, o których mowa we wniosku, będą wykonane w lokalu, który jest współwłasnością Wnioskodawcy i jego żony, na zasadzie wspólnoty majątkowej. Niniejszy lokal zgodnie z art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (t.j. Dz. U. z 2000 r., Nr 80, poz. 903 z późn. zm.) jest ...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »