Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

09.04.2015

Braki w fakturze korygującej a prawo do obniżenia VAT

Pytanie podatnika: Wnioskodawca otrzymał dokument nazwany fakturą korygującą (obciążająca), który posiada następujące braki: brak daty wystawienia faktury, której korekta miałaby dotyczyć, brak numer faktury, której korekta miałaby dotyczyć, brak przyczyny korekty, kwoty „przed korektą” równe 0 zł. Czy taki dokument spełnia wymogi formalne przypisane fakturze korygującej? Czy dokument ten daje prawo nabywcy do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony w nim wykazany?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) - Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z 2 grudnia 2014 r. (data wpływu 5 grudnia 2014 r. o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania za prawidłową fakturę korygującą dająca prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 grudnia 2014 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania za prawidłową fakturę korygującą dająca prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w ramach spółki cywilnej. Wnioskodawca między innymi świadczy usługi poligraficzne, jest czynnym podatnikiem podatku VAT. W związku z prowadzoną działalnością Wnioskodawca wynajmuje lokal użytkowy od jednostki budżetowej ... i jest z tego tytułu obciążana m.in. za zużyte media. 29 sierpnia 2014 r. Wnioskodawca otrzymał dokument nazwany Fakturą korygującą (obciążająca), który posiada następujące braki:

  • brak daty wystawienia faktury, której korekta miałaby dotyczyć,
  • brak numer faktury, której korekta miałaby dotyczyć,
  • brak przyczyny korekty,
  • kwoty „przed korektą” równe 0 zł.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

  1. Czy opisany powyżej dokument spełnia wymogi formalne przypisane fakturze korygującej?
  2. Czy dokument ten daje prawo nabywcy do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony w nim wykazany zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy o podatku od towarów i usług?

Stanowisko Wnioskodawcy:

Dokument nazwany Fakturą korygującą z dnia 29 sierpnia 2014 r. posiada braki w zakresie przepisów zawartych w art. 106j ust. 2 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług. Mianowicie nie została wskazana data wystawienia oraz numer kolejny faktury, której dotyczy powyższa korekta oraz jej przyczyna. Tak poważne wady dokumentu, w połączeniu z kwotami wartości przed korektą równymi 0 zł powodują że w ogóle nie można uznać tego dokumentu za fakturę. Można się jedynie domyślać, że intencją wystawcy było wystawienie faktury pierwotnej na świadczenia do tej pory nie fakturowane.

Zdaniem Wnioskodawcy powyższy dokument nie spełnia wymogów formalnych dotyczących wystawienia faktury korygującej i nie przedstawia jasnego obrazu rozliczenia, które miałby dokumentować nie daje podstawy do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony w nim wykazany.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 106b ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą sprzedaż, a także dostawę towarów i świadczenie usług, o których mowa w art. 106a pkt 2, dokonywane przez niego na rzecz innego podatnika podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze lub na rzecz osoby prawnej niebędącej podatnikiem.

Jak stanowi art. 2 pkt 31 i 32 ustawy, ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o fakturze - rozum...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »