Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

09.04.2013

Bilet dla zleceniobiorcy jako koszt działalności firmy

Pytanie podatnika: Spółka świadczy usługi transportowe. Do obsługi posiadanych pojazdów nie zatrudnia kierowców jako własnych pracowników, lecz korzysta z usług kierowców będących na samozatrudnieniu. W ostatnim czasie jeden z kierowców otrzymał dyspozycję aby pojazd pozostawił u zleceniodawcy przewozu na jego terenie strzeżonym, a sam z posiadanej zaliczki zakupił sobie bilety kolejowe na dojazd do miejsca zamieszkania i powrót do miejsca pozostawienia pojazdu w celu wykonania zlecenia. Czy spółka może wydatek na zakup biletu dla kierowcy nie będącego pracownikiem zaliczyć w koszty?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. jedn. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 18 października 2012 r. (data wpływu 23 października 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 października 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Spółka jest firmą transportową wykonującą międzynarodowy transport samochodowy. Do obsługi posiadanych pojazdów nie zatrudnia kierowców jako własnych pracowników, lecz korzysta z usług kierowców będących na samozatrudnieniu, zlecając im poszczególne zadania przewozowe ustnie, na telefon lub przez sms. Całość zagadnień współdziałania z kierowcami - kontrahentami uregulowana jest umową o wzajemnej współpracy. Każdy z tych kierowców ma stałą zaliczkę w PLN i EUR na wydatki, które będąc w trasie musi uregulować w imieniu zleceniodawcy - Wnioskodawcy. Dotyczy to drobnych napraw awaryjnych pojazdów, opłat celnych, za parkingi, autostrady oraz innych wydatków regulowanych gotówką. Na wydatki te pobierana jest faktura wystawiona na Wnioskodawcę.

W ostatnim czasie zaistniał przypadek, że pojazd był ładowany w czwartek na wyjazd za granicę do Niemiec w A. odległej od O. o 75 km w kierunku (…). Dodać należy, że również w czwartek pojazd rozładowywany był w A. z poprzedniego przewozu. Kierowca otrzymując zlecenie drogą telefoniczną otrzymał też dyspozycję aby pojazd pozostawił u zleceniodawcy przewozu na jego terenie strzeżonym, a sam z posiadanej zaliczki Wnioskodawcy zakupił sobie bilety kolejowe na zjazd oraz dojazd i zjechał pociągiem do O.

Dyspozycja taka dla kierowcy podyktowana była tym, że:

  1. Ładunek miał być zdawany w Niemczech dopiero we wtorek, więc wyjazd w trasę mógł i powinien nastąpić dopiero w niedzielę po południu.
  2. Kierowca - kontrahent musiał zrobić pełny tygodniowy odpoczynek. Odpoczynek ten zgodnie z obowiązującymi przepisami o czasie pracy kierowcy (rozporządzenie (WE) nr, 561/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 15 marca 2006 r., art. 8 pkt 8) należy zrobić w miejscu gdzie znajduje się baza aby był on w domu, czyli w tym przypadku w O.
  3. Uniknięto pojazdem zbędnego przejazdu na trasie A. - O. w czwartek i O.- A. w niedzielę, wynoszącego łącznie 150 km. Uwzględniając koszt przejazdu 1 km takiego pojazdu wynoszący 3,20 zł, to po odjęciu kosztu biletu kierowcy w obydwie strony wynoszącego 29,20 zł, uzyskano większy przychód o około 450 zł.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Wnioskodawca może wydatek na zakup biletu dla kierowcy nie będącego pracownikiem zaliczyć w koszty?

Zdaniem Spółki pomimo, że w umowie o wzajemnej współpracy nie został uregulowany taki przypadek, to można uznać ten wydatek kierowcy z zaliczki Wnioskodawcy i zaliczyć go w kosz...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »