Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

03.01.2013

Amortyzacja środków trwałych przejętych po zmarłym mężu

Pytanie podatnika: W czerwcu 2012 r. zmarł mąż Wnioskodawczyni, z którym przez cały okres małżeństwa łączyła Wnioskodawczynię małżeńska wspólność majątkowa. Na podstawie testamentu Wnioskodawczyni odziedziczyła m.in. przedsiębiorstwo prowadzone do tej pory przez męża w formie działalności indywidualnej. Wnioskodawczyni postanowiła kontynuować działalność męża. Czy zastosowany przez Wnioskodawczynię sposób wyceny i amortyzacji przejętych środków trwałych na podstawie art. 22g ust. 13 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowy?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 23 sierpnia 2012 r. (data wpływu 27 sierpnia 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia wartości początkowej i amortyzacji środków trwałych przejętych po zmarłym mężu - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 sierpnia 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia wartości początkowej i amortyzacji środków trwałych przejętych po zmarłym mężu.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

W dniu 3 czerwca 2012 r. zmarł mąż Wnioskodawczyni, z którym przez cały okres małżeństwa łączyła Wnioskodawczynię małżeńska wspólność majątkowa. Na podstawie testamentu spisanego w formie aktu notarialnego, Wnioskodawczyni jest jedyną spadkobierczynią po mężu, co zostało potwierdzone w akcie poświadczenia dziedziczenia z dnia 8 czerwca 2012 r. W wyniku spadku Wnioskodawczyni odziedziczyła między innymi przedsiębiorstwo prowadzone do tej pory przez męża w formie działalności indywidualnej w zakresie usług leśnych, dla której prowadzona była podatkowa księga przychodów i rozchodów, a dochody były opodatkowane na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wnioskodawczyni postanowiła kontynuować działalność gospodarczą męża. W tym celu 4 czerwca 2012 r. rozpoczęła indywidualną działalność gospodarczą. Wnioskodawczyni przejęła cały majątek firmy męża, wszystkich pracowników w liczbie 25 osób. Firma Wnioskodawczyni ma ten sam profil działalności gospodarczej co firma męża, dochody z jej działalności są opodatkowane na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w oparciu o zapisy w podatkowej księdze przychodów i rozchodów. Majątek firmy męża w postaci materiałów oraz środków trwałych został wprowadzony do Jej firmy na podstawie sporządzonego przez Wnioskodawczynię na dzień 3 czerwca 2012 r. spisu z natury materiałów oraz środków trwałych (firma nie posiadała wartości niematerialnych i prawnych). Z dniem 4 czerwca 2012 r. wartość remanentu materiałów została wpisana jako pierwsza pozycja do podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Z tym samym dniem Wnioskodawczyni zaprowadziła ewidencję środków trwałych przejętych z firmy męża i rozpoczęła amortyzację poprzez kontynuację na zasadach, na jakich środki były amortyzowane w firmie męża, zachowując te same wartości początkowe, dotychczasowe odpisy i stawki amortyzacyjne.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy zastosowany przez Wnioskodawczynię sposób wyceny i amortyzacji przejętych środków trwałych na podstawie art. 22g ust. 13 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowy?

Jeżeli wycena przejętych środków trwałych powinna być dokonywana na podstawie art. 22g ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, z uwzględnieniem art. 22g ust. 15 ustawy, to czy „wartość określona dla celów podatku od spadków i darowizn”, o której mowa w art. 22g ust. 15, jest wartością będącą podstawą do ustalenia wartości spadku, czyli wartość majątku (np. 100.000 zł), czy też to część wartości majątku stanowiącego spadek (np. 50% ze 100.000 zł, czyli 50.000 zł, gdyż 50% stanowi własność spadkobiercy z mocy prawa).

Zdaniem Wnioskodawczyni, przez cały okres małżeństwa łączyła Ją ze zmarłym mężem małżeńska wspólność majątkowa na podstawie art. 31 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Tak więc majątek firmy męża, w tym środki trwałe w połowie były Jej własnością. Środki trwałe stanowiące majątek firmy męża były amortyzowane niejako także w Jej imieniu. Dlatego też przy wspólności majątkowej naturalnym wydaje się kontynuacja amortyzacji przy przejęciu w spadku majątku wspólnego (a raczej udziału w majątku wspólnym należącym do zmarłego małżonka) na podstawie art. 22g ust. 13 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Co prawda art. 22g ust. 1 pkt 3 w korespondencji z art. 22g ust. 15 tej samej ustawy mówi o ustaleniu wartości początkowej środków trwałych nabytych w drodze spadku jednak zdaniem Wnioskodawczyni nie dotyczy to, tego szczególnego przypadku tj. spadku po małżonku, z którym spadkobierca pozostawał w małżeńskiej wspólności majątkowej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Stosunki majątkowe między małżonkami zostały uregulowane w ustawie z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 1994 r. Nr 9, poz. 59 ze zm.). Zgodnie z art. 31 § 1 ww. ustawy, z chwilą zawarcia małżeństwa między małżonkami z mocy ustawy powstaje wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedm...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »