Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

22.11.2013

Amortyzacja blaszanego garażu

Pytanie podatnika: Do środków trwałych wykorzystywanych przez Wnioskodawcę na potrzeby działalności gospodarczej należy m.in. garaż wykonany z blachy, który nie jest trwale związany z gruntem (brak fundamentów). Wartość początkowa tego garażu przekracza 3500 zł, w związku z czym podlega on amortyzacji w czasie. Czy stawka amortyzacyjna w wysokości 10% przyjęta przez Wnioskodawcę do ww. blaszanego garażu jest prawidłowa?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 24 czerwca 2013 r. (data wpływu do tut. Biura 04 lipca 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie określenia stawki amortyzacyjnej właściwej do amortyzacji wskazanego we wniosku składnika majątku (garażu) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 04 lipca 2013 r. do tut. Biura wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie określenia stawki amortyzacyjnej właściwej do amortyzacji wskazanego we wniosku składnika majątku (garażu).

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą obejmującą głównie obrót materiałami opałowymi i budowlanymi, a także wykonawstwo robót budowlanych. Dochody z tej działalności opodatkowane są podatkiem dochodowym od osób fizycznych, przy zastosowaniu stawki liniowej 19%. W prowadzeniu działalności wykorzystywane są przez Wnioskodawcę własne środki trwałe, a także obce, użytkowane na podstawie umów leasingu, najmu itp.

Do środków trwałych wykorzystywanych przez Wnioskodawcę na potrzeby przedmiotowej działalności należy również garaż wykonany z blachy, który nie jest trwale związany z gruntem (brak fundamentów). Wartość początkowa tego garażu przekracza 3.500 zł, w związku z czym podlega on amortyzacji w czasie.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy stawka amortyzacyjna w wysokości 10% przyjęta przez Wnioskodawcę dla blaszanego garażu, nie związanego trwale z gruntem, o którym mowa w opisie stanu faktycznego, jest prawidłowa w świetle przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Zdaniem Wnioskodawcy, określenie właściwej stawki dla przedmiotu wskazanego w opisie stanu faktycznego jest istotne dla ustalenia w prawidłowy sposób kosztów uzyskania przychodu wpływających na podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. W przekonaniu Wnioskodawcy nie ma bowiem wątpliwości, że amortyzacja garażu, będącego środkiem trwałym wykorzystywanym w jego działalności gospodarczej, jest co do zasady kosztem uzyskania przychodu. Działalność ta jest bowiem wykonywana z wykorzystaniem środków transportowych, wobec czego używanie garażu chociaż nie generuje bezpośrednio przychodów, to w istocie stanowi zabezpieczenie źródła przychodu, zatem według art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, amortyzacja garażu co do zasady na pewno jest kosztem uzyskania przychodu. Kwestią do wyjaśnienia jest natomiast wysokość stawki amortyzacyjnej dla przedmiotowego garażu. Według przepisu art. 22i ust. 1 ww. ustawy stosuje się stawki określone w Wykazie stawek amortyzacyjnych (załącznik nr 1 do ustawy). Według tego Wykazu budynki niemieszkalne (KŚT 10) są objęte stawką 2,5%, natomiast "kioski, budki, baraki, domki kempingowe - nie związane trwale z gruntem" są objęte stawką 10%. Wnioskodawca podał jedynie te pozycje Wykazu, które jego zdaniem mogą wchodzić w rachubę przy ocenie właściwości stawki dla garażu blaszanego. W przekonaniu Wnioskodawcy nie jest właściwe traktowanie garażu, nie związanego trwale z gruntu, jako budynku niemieszkalnego. Nie jest on bowiem jego zdaniem w ogóle budynkiem. Według Prawa Budowlanego budynkiem jest obiekt budowlany, posiadający przede wszystkim fundamenty i dach. Brak fundamentów powoduje, że w ogóle nie może być mowy w przypadku garażu blaszanego wskazanego w opisie stanu faktycznego o budynku (już bez względu jaki to miałby być budynek). Według Wnioskodawcy nie mamy także do czynienia z budowlą, którą według Prawa Budowlanego jest obiekt budowla...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »