Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

14.10.2013

Agroturystyka a PIT. Opodatkowanie wynajmu pokoi

Pytanie podatnika: W jaki sposób opodatkować wynajem pokoi turystom w ramach agroturystyki? Kiedy można skorzystać ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 07.06.2013 r. (data wpływu 13.06.2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia z opodatkowania dochodów uzyskiwanych z tytułu usług agroturystycznych - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13.06.2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia z opodatkowania dochodów uzyskiwanych z tytułu usług agroturystycznych.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni wraz z mężem są współwłaścicielami nieruchomości położonej we wsi W. Jest to gospodarstwo rolne o powierzchni przekraczającej 1ha. Na posesji znajdują się m.in. dwa połączone ze sobą fizycznie budynki, ujęte jako odrębne w ewidencji gruntów i budynków. Jeden z nich Wnioskodawczyni zamierza przeznaczyć na wynajem pokoi gościnnych. Budynek jest mieszkalny, liczba pokoi na wynajem nie przekracza 5, położony jest na terenie wiejskim, w gospodarstwie rolnym o powierzchni przekraczającej 1 ha. Wnioskodawczyni spełnia, zatem wymagania ustanowione w art. 21 ust. 1 pkt 43 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dla zwolnienia dochodów uzyskanych z tytułu wynajmu tychże pokoi z podatku od osób fizycznych. Drugi z przedmiotowych budynków, połączony ścianami i drzwiami wewnętrznymi ze wskazanym budynkiem mieszkalnym, lecz ujęty, jako odrębny w ewidencji gruntów i budynków. Małżonek Wnioskodawczyni, będący przedsiębiorcą, planuje przeznaczyć na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie usług noclegowych, w konsekwencji, czego m.in., liczba pokoi przeznaczonych na wynajem, biorąc pod uwagę oba budynki przekroczy 5.
Ponadto na przedmiotowej nieruchomości znajduje się również trzeci budynek niepołączony fizycznie z w/w.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Czy w przypadku, gdy współmałżonek osoby korzystającej ze zwolnienia podatkowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 43 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, rozpocznie w budynku uznanym za odrębny zgodnie ewidencją gruntów i budynków, lecz fizycznie połączonym z budynkiem mieszkalnym określonym w przedmiotowym przepisie ustawy, położonym na objętej wspólnością małżonków nieruchomości, działalność gospodarczą polegającą na wynajmie pokoi, zwolnienie przedmiotowe określone we wskazanym przepisie będzie Wnioskodawczyni nadal przysługiwać...
  2. Czy w przypadku, gdy współmałżonek osoby korzystającej ze zwolnienia podatkowego na podstawie w art. 21 ust. 1 pkt 43 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przeznaczy budynek uznany za odrębny zgodnie z ewidencją gruntów budynków, niepołączony fizycznie z budynkiem mieszkalnym określonym w przedmiotowym przepisie ustawy, położonym na objętej współwłasnością małżonków nieruchomości, na działalność gospodarczą polegającą na wynajmie pokoi, zwolnienie przedmiotowe określone we wskazanym przepisie będzie Wnioskodawczyni nadal przysługiwać...
  3. Czy na podstawie art. 21 ust. l pkt 43 Wnioskodawczyni będzie nadal przysługiwać zwolnienie od podatku dochodowego w zakresie wskazanym w art. 21 ust. 1 pkt 43 w przypadku, gdy najemca jednego z budynków położonych na tej samej nieruchomości, niebędący współwłaścicielem nieruchomości, przeznaczy jeden z nich na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie wynajmu pokoi ...

Zda...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »