Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

28.11.2014

Abonament medyczny nie zawsze jest przychodem pracownika

Pytanie podatnika: Wnioskodawca zamierza objąć pracowników opieką medyczną oferowaną przez firmę, która przedstawiła pakiety usług obejmujące następujące grupy świadczeń medycznych: medycyna pracy (m.in. badania okresowe), profilaktyka zdrowotna związana z wykonywaną pracą, obejmująca (m.in. konsultacje okulisty, konsultacje ortopedy oraz ewentualna rehabilitacja, konsultacje internisty i/lub laryngologa, interwencja karetki i zespołu ratowniczego, wizyta w miejscu pracy lekarza internisty). Czy koszty abonamentu za ww. świadczenia medyczne ponoszone przez Wnioskodawcę stanowią podstawę do naliczenia podatku dochodowego pracowników?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 1 sierpnia 2014 r. (data wpływu 7 sierpnia 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych ponoszenia przez pracodawcę kosztów abonamentów medycznych na rzecz pracowników - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 sierpnia 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca zamierza objąć pracowników opieką medyczną oferowaną przez firmę XXX Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, która przedstawiła pakiety usług obejmujące następujące grupy świadczeń medycznych:

  1. Medycyna pracy - obejmująca m.in. badania okresowe.
  2. Profilaktyka zdrowotna związana z wykonywaną pracą, obejmująca w szczególności:
    • konsultacje okulisty oraz badania towarzyszące dla osoby, której środowiskiem jest monitor ekranowy i ciągłe skupianie wzroku na ekranie, konsultacje ortopedy oraz ewentualna rehabilitacja wynikająca z siedzącego trybu pracy, czy pochylania się nad komputerem (dotyczy pracowników umysłowych);
    • konsultacje internisty i/lub laryngologa dla osoby pracującej w biurze, gdzie działa klimatyzacja i pracownik odczuwa dolegliwości mogące wynikać z pracy w pomieszczeniu klimatyzowanym;
    • interwencja karetki i własnego zespołu ratowniczego XXX w razie wypadku w pracy oraz w drodze do niej i z powrotem;
    • wizyta w miejscu zachorowania lekarza internisty w sytuacji, gdy pracownik źle się poczuje w pracy.
  3. Usługi medyczne indywidualne dla pracownika.
  4. Pakiet medyczny dla rodziny pracownika.

Pracownicy Spółki dzielą się na fizycznych i umysłowych. Pracownicy fizyczni Spółki wykonują prace ogólnobudowlane, ponieważ podstawowym zakresem działalności Spółki jest budowa mieszkań na sprzedaż. Natomiast wszyscy pracownicy umysłowi pracują przy komputerach w pozycji siedzącej w pomieszczeniach wyposażonych w klimatyzację.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy koszty abonamentu za świadczenia medyczne z grup wymienionych w pkt 1 i 2 (medycyna pracy i profilaktyka zdrowotna), ponoszone przez Wnioskodawcę stanowią podstawę do naliczenia podatku dochodowego pracowników?

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 229 § 6 zdanie pierwsze Kodeksu pracy, koszty badań wstępnych i okresowych obciążają pracodawcę, co zostało opisane w pkt 1 jako „medycyna pracy”. Wykonanie obowiązku ustawowego przez pracodawcę nie może być traktowane jako świadczenie na rzecz pracownika. W efekcie nie może być traktowane jako przychód pracownika, a tym...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających pogłębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »