Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Podatek VAT i akcyza - zagadnienia ogólne

30.07.2007

Czy dopuszczalne jest odliczenie VAT z faktury od niezarejestrowanego kontrahenta?

Przepisy prawa wspólnotowego nie przewidują ograniczenia prawa do odliczenia podatku naliczonego zawartego w fakturze wystawionej przez podmiot niezarejestrowany, a skoro tak to zasadnym jest odmówienie zastosowania przepisu prawa krajowego zawierającego takie ograniczenie, tj. art. 88 ust. 3a pkt. 1 lit. a ustawy o VAT — orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu.

O co toczył się spór?

Organy podatkowe stwierdziły w toku postępowania podatkowego, że podatniczka zawyżyła podatek naliczony na skutek uwzględnienia w rozliczeniu za III kwartał 2005 r. podatku wynikającego z faktur wystawionych przez jedną z firm tytułem wykonanych robót budowlanych. Organy podatkowe stwierdziły, że kontrahent podatniczki został zarejestrowany jako podatnik VAT w czerwcu 1996 r. i od tego czasu złożył tylko jedną deklarację podatkową — za sierpień 1997 r. Z dniem 12 kwietnia 2004 r. kontrahent podatniczki został wykreślony z rejestru podatników VAT.

Organy podatkowe powołały się na § 8 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798, ze zm.) i stwierdziły, że podmiot ten w momencie wystawienia faktury nie miał statusu czynnego podatnika VAT i nie był uprawniony do wystawienia faktury VAT. To z kolei, jak wskazały organy podatkowe, ograniczało prawo skarżącej, jako nabywcy usługi, do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z wystawionych przez kontrahenta faktur. Organy podatkowe powołały się na art. 88 ust. 3a pkt 1 lit. a Ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, z późn. zm.), zgodnie z którym w przypadku, gdy sprzedaż towarów lub usług została udokumentowana fakturami lub fakturami korygującymi wystawionymi przez podmiot nieistniejący lub nieuprawniony do wystawienia faktur lub faktur korygujących, faktury te nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego.

Organy podatkowe nie uznały argumentów podatniczki, że odliczenie podatku naliczonego nastąpiło na skutek okoliczności przez nią niezawinionej, ponieważ kontrahent zapewniał ją wielokrotnie, że jest uprawniony do wystawienia faktury VAT. Wskazały też, że powołane wyżej przepisy ograniczając...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »