Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Podatek VAT i akcyza - zagadnienia ogólne

15.06.2007

Czy sprzedaż środków trwałych powoduje obowiązek dokonania korekty VAT?

Sprzedaż środków trwałych, które były wykorzystywane przez podatnika do czynności opodatkowanych, nie powoduje obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego odliczonego przy ich nabyciu, niezależnie od tego, czy ta sprzedaż jest opodatkowana, czy też zwolniona od podatku — orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie.

O co toczył się spór?

Spółka z o.o. zamierzała wnieść tytułem aportu do innej spółki środki trwałe. Przy zakupie tych środków spółce przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony. Środki te były i są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Podatnik nabrał wątpliwości, czy dokonywanie czynności wniesienia jako aport środków trwałych służących wcześniej sprzedaży opodatkowanej powoduje obowiązek korekty odliczonego podatku VAT przy ich nabyciu. Zwrócił się więc z wnioskiem o pisemną interpretację przepisów do urzędu skarbowego. We wniosku podatnik przedstawił własne stanowisko w sprawie, według którego nie ma w omawianym przypadku obowiązku dokonywania korekty.

Organy podatkowe nie zgodziły się z poglądem podatnika. Stwierdziły, że zamierzone przez spółkę wniesienie aportu w postaci środków trwałych do innej spółki prawa handlowego jest dostawą towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt. 1 Ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, ze zm.), zwolnioną od opodatkowania na podstawie par. 8 ust. 1 pkt. 6 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970, ze zm.). W takim wypadku obowiązek korekty podatku naliczonego od nabytyc...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających pogłębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »