Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Podatek VAT i akcyza - zagadnienia ogólne

20.03.2009

Odliczenie VAT od wydatków na emisję akcji a odliczenie podatku naliczonego

Emisja akcji jest jednym z podstawowych sposobów pozyskiwania kapitału przez spółkę akcyjną. Zatem, jeżeli przedmiotem działalności gospodarczej prowadzonej przez spółkę są czynności opodatkowane podatkiem VAT, to wydatki ponoszone przez spółkę w związku z podwyższeniem kapitału zakładowego należy uznać za czynności, które służą prowadzeniu działalności opodatkowanej. Z tego względu podatek naliczony związany z tymi wydatkami podlegać będzie odliczeniu od podatku należnego w takim zakresie w jakim podatek ten będzie związany ze sprzedażą opodatkowaną – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach.

O co toczył się spór?

Spółka zwróciła się z wnioskiem o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej dotyczącej prawa do odliczenia VAT od wydatków związanych z podwyższeniem kapitału zakładowego spółki.

Spółka dokonała podwyższenia kapitału własnego przez emisję akcji i ich wprowadzenie do obrotu, na rynku publicznym. W związku z tymi działaniami podatnik nabył usługi doradztwa prawnego, doradztwa finansowego, sporządzenia prospektu emisyjnego, usługi notarialne. Spółka sformułowała zapytanie, czy podatek naliczony przy nabyciu wymienionych usług podlegać będzie odliczeniu od podatku należnego. W jej ocenie omawiane wydatki mają charakter kosztów ogólnych działalności i dlatego należy uznać je jako wydatki służące wykonywaniu działalności gospodarczej. Z tego względu zdaniem spółki podatek naliczony przy tych zakupach podlegać będzie odliczeniu od podatku należnego w oparciu o art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm., dalej jako: ustawa o VAT).

Dyrektor izby skarbowej, działający z upoważnienia ministra finansów uznał stanowisko spółki za nieprawidłowe. W uzasadnieniu organ podatkowy stwierdził, że podwyższenie kapitału zakładowego jest czynnością wyłączoną z opodatkowania VAT, gdyż nie stanowi dostawy towarów, określonej w art. 7, ani nie stanowi określonego w art. 8 świadczenia usług, które to czynności zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT podlegają opodatkowaniu VAT. Z tego względu podatek naliczony przy zakupach związanych z podwyższeniem kapitału zakładowego, zgodnie z treścią art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, jako podatek związany z czynnościami niepodlegającymi opodatkowaniu, nie może być odliczony od podatku należne...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających pogłębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »