Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Podatek VAT i akcyza - zagadnienia ogólne

27.02.2009

Opodatkowanie VAT premii i bonusów

Za brakiem podstaw prawnych do opodatkowania premii czy bonusów za zwiększanie zakupów przemawia argument, że czynności stanowiące dostawę towaru nie mogą, poprzez ich zsumowanie, przekształcić się w usługę. Przeszkodą do takiego twierdzenia jest treść art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, z którego wynika, że dostawa nie może być jednocześnie usługą. Opodatkowanie jako usługi nabycia określonej ilości towaru będzie prowadziło do podwójnego opodatkowania tej samej czynności: pierwszy raz jako sprzedaży (dostawy towaru), drugi — jako świadczenia usługi zakupu tego samego towaru o określonej łącznej wartości w ramach tej samej transakcji — orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

O co toczył się spór?

Spółka ma zawarte umowy handlowe na zakup towarów ze wszystkimi kontrahentami. Zgodnie z postanowieniami zawartymi w umowie otrzymuje od dostawców premie pieniężne za nabycie towarów — jest to premia przyznana przez dostawcę za nabycie towarów w danym okresie, w wartości przekraczającej określoną kwotę. Wartość kwotowa ustalana jest odrębnie dla każdego kontrahenta. Uzyskane premie pieniężne rozliczane są przez strony umowy na podstawie faktury VAT wystawianej przez podatnika.

Podatnik powziął wątpliwości, czy otrzymane od dostawcy w danym okresie premie pieniężne za przekroczenie określonej w umowie wartości nabytego towaru można udokumentować za pomocą noty księgowej, czyli traktować je jako świadczenie pieniężne niebędące ani zapłatą za usługę, ani rabatem, a więc niepodlegające opodatkowaniu VAT.

W ocenie podatnika taka premia pieniężna nie jest wynagrodzeniem za usługę i nie podlega opodatkowaniu VAT, ponieważ nie wypełnia definicji usługi zawartej w art. 8 ust. 1 Ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535, z późn. zm., dalej: ustawa o VAT). Tym samym otrzymana premia nie jest żadnym świadczeniem na rzecz dostawcy towarów. Jest powiązana z towarami zakupionymi przez spółkę, co w efekcie wyklucza możliwość potraktowania premii pieniężnych jako usługi, gdyż dostawa towarów nie może być traktowana jednocześnie jako usługa. Podatnik stwierdził, że kupując towary od kontrahenta, już wykonuje czynność opodatkowaną podatkiem VAT w postaci dostawy towarów. W związku z tym sytuacja opodatkowania premii pieniężnej podatkiem VAT prowadzi do podwójnego opodatkowania tej samej czynności.

W przekonaniu podatnika czynności stanowiące dostawę towarów nie mogą jednocześnie — poprzez ich zsumowanie — stanowić usługi. Zakup przez spółkę odpowiedniej ilości towaru, a tym samym osiągnięcie odpowiedniego poziomu obrotów, nie stanowi świadczenia usług. Ponadto spółka zwróciła uwagę na fakt, że w ramach zawartych umów handlowych, na podstawie których wypłacana jest między innymi premia pieniężna za osiągnięcie określonej wielkości kwotowej zakupów, dostawca dostarcza towar w ilości dowolnej (zamawianej przez podatnika) i nie jest zobowiązany — ani on, ani spółka — do wykonania transakcji o określonej premiowanej wielkości. Niezrealizowanie przez spółkę czy kontrahenta odpowiedniego poziomu obrotów nie jest obwarowane żadną sankcją lub jakąkolwiek odpowiedzialnością.

W ocenie podatnika w konsekwencji należy uznać, że otrzymane premie pieniężne za przekroczenie określonej wartości nabytego towaru nie podlegają opodatkowaniu VAT.

Minister finansów uznał stanowisko spółki za nieprawidłowe. Jego zdaniem premia pieniężna, która nie może być uznana za rabat, stanowi rodzaj wynagrodzenia dla nabywcy za usługi świadczone na rzecz dostawcy. Jest to relac...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »