Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Podatek VAT i akcyza - zagadnienia ogólne

27.10.2008

Podstawa opodatkowania przy usługach pośredniczenia przez bank przy sprzedaży walut

Ustawa o VAT nie zawiera szczególnego przepisu, który określałby wprost podstawę opodatkowania dla usług świadczonych przez bank, polegających na pośrednictwie przy sprzedaży walut. Usługi te polegają na tym, że bank nabywa i sprzedaje waluty, nie pobierając prowizji od kupujących ani też od sprzedających. Błędne jest stanowisko organów podatkowych przyjmujące, że we wskazanej sytuacji podstawą opodatkowania jest cena sprzedaży waluty pobierana od nabywcy. W przypadku omawianych usług pośrednictwa przy wymianie walut podstawę opodatkowania stanowi ogólny dodatni wynik banku, zrealizowany w danym okresie na transakcjach sprzedaży i zakupu. Wynik ten jest rezultatem tzw. spreadu, tzn. różnicy między kursem kupna a sprzedaży

O co toczył się spór?

Podatnik (bank) świadczy usługi pośrednictwa finansowego w zakresie wymiany walut. Usługi te polegają na pośredniczeniu między klientami chcącymi nabyć lub sprzedać walutę. Bank nie pobiera z tytułu świadczonych usług żadnych opłat ani prowizji. Jedyne wynagrodzenie banku stanowi tzw. spread, tzn. różnica między niższym kursem kupna waluty a wyższym kursem sprzedaży. Tak w przypadku zbywania, jak i nabywania walut usługi te podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

Podatnik powziął wątpliwość, jak należy ująć w deklaracji VAT-7 obrót z tytułu powyższych usług, złożył więc w tej sprawie wniosek o wydanie wiążącej interpretacji podatkowej. Przedstawił w nim swoje stanowisko, zgodnie z którym w przypadku opisanych usług pośrednictwa finansowego podstawę opodatkowania będzie stanowił ogólny dodatni wynik transakcji w danym okresie. Na poparcie swojego stanowiska przytoczył również orzecznictwo Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

Dyrektor izby skarbowej, który z upoważnienie ministra finansów wydał interpretację, uznał stanowisko spółki za nieprawidłowe. W jego ocenie w omawianej sprawie podstawą opodatkowania jest całkowita cena sprzedaży waluty pobierana od jej nabywcy. Transakcje, w których nabywcą jest sam bank, nie mają znaczenia dla ustalania podstawy opodatkowania. Jako podstawę swojego stanowiska dyrektor podał art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, z późn. zm.). W myśl tego przepisu podstawą opodatkowania jest obrót definiowany jako kwota należna z tytułu sprz...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających pogłębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »