Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Podatek VAT i akcyza - zagadnienia ogólne

05.05.2008

Kurs waluty przy korekcie faktury WNT

Jeżeli podatnik otrzymał fakturę korygującą dotyczącą wewnątrzwspółnotowego nabycia towarów i faktura ta wykazuje kwotę wyrażoną w walucie obcej, to dla rozliczenia z tytułu VAT nie ma znaczenia kurs tej waluty z dnia wystawienia faktury korygującej. Przy przeliczaniu wartości faktury korygującej na złote zastosować należy kurs waluty z dnia powstania obowiązku podatkowego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Z reguły będzie to dzień wystawienia faktury pierwotnej (a nie korygującej) — orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

O co toczył się spór?

Spółka dokonuje wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Dostawca towarów wystawia faktury, w których kwoty wyrażone są w euro, a kurs euro zostaje przeliczony na złote według średniego kursu NBP z dnia wystawienia faktury. Podatnik zrezygnował z części towarów i zwrócił je kontrahentowi, który wystawił fakturę korygującą. Podatnik powziął wątpliwość, który kurs powinien być zastosowany przy przeliczaniu kwoty wskazanej w fakturze korygującej: kurs z dnia wystawienia tej faktury czy też kurs z dnia wystawienia faktury pierwotnej.

W związku z tym podatnik zwrócił się z wnioskiem o wydanie interpretacji do urzędu skarbowego. Zdaniem spółki w tej sytuacji należy stosować średni kurs Narodowego Banku Polskiego z dnia wystawienia przez dostawcę faktury korygującej.

Naczelnik urzędu skarbowego nie zgodził się z poglądem podatnika. Uznał, że kursem właściwym do przeliczenia kwoty z faktury korygującej jest kurs z dnia wystawienia faktury pierwotnej. Naczelnik urzędu skarbowego powołał się na treść § 37 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970, z późn. zm.), zgodnie z którym do przeliczenia kwoty wykazanej na fakturze wystawionej przez dostawcę należy zastosować wyliczony i ogłoszony przez NBP bieżący kurs średni waluty obcej na dzień wystawienia faktury, a jeśli na dzień wystawienia faktury średni kurs nie zostały wyliczony i ogłoszony, do przeliczenia stosuje się kurs wymiany ostatnio wyliczony i ogłoszony.

Stanowisko naczelnika urzędu skarbowego podtrzymała izba skarbowa, a następnie Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. Podatnik złożył od tego wyroku skargę do Naczelnego Sądu Administracyjnego, w której wskazał, że użyte w § 37 wskazanego wyżej rozporządzenia wykonawczego określenie „faktura” odnosi się również do faktury korygując...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »