Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Podatek VAT i akcyza - zagadnienia ogólne

08.03.2010

Ograniczenia w odliczaniu VAT metodą proporcji są sprzeczne z prawem UE

Przepis art. 90 ust. 10 pkt 2 ustawy o VAT, który uniemożliwia podatnikowi odliczenie podatku naliczonego, w przypadku gdy sprzedaż opodatkowana nie przekroczyła 2% całkowitej wysokości sprzedaży jest sprzeczny z Dyrektywą 112 w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej. Przepis ten narusza zasadę neutralności VAT, gdyż odbiera podatnikowi niebędącemu ostatecznym konsumentem możliwość odzyskania podatku naliczonego – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

O co toczył się spór?

Spółka w ramach prowadzonej działalności świadczy głównie usługi pośrednictwa finansowego, zwolnione z opodatkowania w VAT. W związku z takimi czynnościami spółce nie przysługuje więc prawo do odliczenia podatku naliczonego. Spółka dokonuje także sprzedaży opodatkowanej. Wówczas, co do zasady, przysługuje podatnikowi prawo do odliczenia VAT naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących dokonanie zakupów.

Zasadą jest, że gdy zakupy służą zarówno działalności opodatkowanej, jak i zwolnionej podatnik powinien określić wartość podatku do odliczenia przy zastosowaniu tzw. metody współczynnikowej, wynikającej z art. 90 ust. 2 i 3 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.). Metoda polega na ustaleniu współczynnika, który jest równy udziałowi sprzedaży opodatkowanej w sprzedaży ogółem. Następnie całkowity podatek naliczony jest mnożony przez ten współczynnik, co daje wartość podatku do odliczenia. Ustawa o VAT przewiduje w art. 90 ust. 10 dwie sytuacje szczególne: kiedy proporcja przekracza 98% oraz kiedy nie przekracza 2%. W pierwszym przypadku podatnik może odliczyć cały podatek naliczony, w drugim przypadku nie może go odliczyć wcale.

W omawianej sprawie sprzedaż opodatkowana po zaokrągleniu wyniosła 2% całościowej wysokości sprzedaży w roku podatkowym. Mając na względzie wskazany wyżej przepis art. 90 ust. 10 pkt 2 ustawy o VAT, nie przysługiwało jej prawo do odliczenia VAT naliczonego.

We wniosku o wydanie wiążącej interpretacji podatkowej podatnik stwierdził, że ograniczenie zawarte w przepisie art. 90 ust. 10 pkt 2 ustawy o VAT jest sprzeczne z prawem UE. Z tym poglądem podatnika nie zgodził się minister finansów i wydał stosowną interpretację. Podatnik złożył skargę na wydaną inter...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »