Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Podatek VAT i akcyza - zagadnienia ogólne

27.04.2009

Jak pod względem podatkowym kwalifikować imprezy promocyjne

Wyznaczenie wyraźnej granicy między reprezentacją a reklamą jest trudne. Chodzi głównie o przypadki, gdy działania podatnika mają zarówno aspekty reklamowe, jak i reprezentacyjne. Może się zatem zdarzyć, że impreza promocyjna odznacza się okazałością i wystawnością, ale jej aspekt reprezentacyjny jest na drugim planie, bowiem zasadniczym celem organizatora imprezy jest promowanie własnych produktów, a w konsekwencji – zwiększenie ich sprzedaży. W powyższej sytuacji wydatki związane z organizacją imprezy nie powinny być kwalifikowane jako koszty reprezentacji i mogą być zaliczane w całości do kosztów uzyskania przychodów – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

O co toczył się spór?

Spółka jest wydawcą kolorowych czasopism. Organizuje w celach promocyjnych imprezy, związane z tytułem danego pisma. Imprezy mają na celu wyróżnienie najlepszych produktów w danej branży (np. w motoryzacji, w kosmetyce), ponadto chodzi o zaprezentowanie czytelnikom danego pisma jako pisma fachowego w danej dziedzinie, jak też reklamodawcom.

Podatnik ponosi w związku z imprezami szereg kosztów, m.in. na wynajem pomieszczeń, przygotowanie scenografii, zapewnienie obsługi technicznej, programu artystycznego, usługi cateringowe, materiały promocyjne, transport, ochronę.

Podatnik powziął wątpliwość, czy wskazane wyżej wydatki może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Złożył więc w tej sprawie wniosek o wydanie wiążącej interpretacji podatkowej. W ocenie spółki omawiane wydatki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, ponieważ mają one ścisły związek z jej działalnością gospodarczą, są ponoszone w celu uzyskania przychodów oraz zachowania i zabezpieczenia ich źródła.

Spółka podkreśliła, że reklama i promocja jest niezbędna do skutecznego działania na rynku i uzyskiwania przychodów. Ponadto spółka wskazała, że w sprawie nie będzie mieć zastosowania art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od kośb prawnych (Dz. U. z 2000 r. nr 54, poz. 654, z późn. zm.). W ocenie podatnika imprezy, które organizuje nie stanowią r...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających pogłębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »