Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Podatek VAT i akcyza - zagadnienia ogólne

23.02.2012

Zwrot VAT na skutek korekty deklaracji a podatek dochodowy

W ramach prowadzonej działalności podatnicy podejmują różnorodne działania, mające na celu zwiększenie przychodów oraz wzmocnienie więzi z kontrahentami. Często przekazują kontrahentom nieodpłatnie różnego rodzaju świadczenia.

W jaki sposób na gruncie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: ustawa o PDOP) ma postąpić podatnik, który w minionych okresach naliczał podatek VAT należny w fakturach wewnętrznych od nieodpłatnych wydań towarów na cele związane z prowadzonym przedsiębiorstwem, który to podatek uwzględniał w kosztach uzyskania przychodów, zaś obecnie dokonał korekty podatku VAT należnego za okres do marca 2011 r. w związku z tymi wydaniami?

Mając na uwadze, iż na skutek korekty VAT podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia podatku VAT należnego w bieżącym okresie należy zbadać, jakie skutki w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych odnosi to zdarzenie, w szczególności czy jego skutkiem jest obowiązek korekty kosztów uzyskania przychodów za okresy przeszłe czy też zwiększenie przychodów w okresie bieżącym.

Należny VAT w kosztach uzyskania przychodów

Dany wydatek stanowi koszt uzyskania przychodów podatnika, o ile został poniesiony w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia ich źródła, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o PDOP. W kontekście możliwości ujęcia należnego podatku VAT w kosztach uzyskania przychodów należy odwołać się do przepisu art. 16 ust. 1 pkt 46 lit. b) ustawy o PDOP. Na mocy tego przepisu kosztem uzyskania przychodów może być podatek VAT należny wyłącznie w następujących przypadkach:

- w przypadku importu usług oraz wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, jeżeli nie stanowi on podatku naliczonego w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług; kosztem uzyskania przychodów nie jest jednak podatek należny w części przekraczającej kwotę podatku od nabycia tych towarów i usług, która mogłaby stanowić podatek naliczony w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług,
- w przypadku przekazania lu...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających pogłębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »