Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Podatek VAT i akcyza - zagadnienia ogólne

06.12.2011

Skutki sprzedaży towarów i usług po zaniżonych cenach

Czy sprzedając towar poniżej ceny jego nabycia, lub świadcząc usługi ze stratą ryzykujemy spór z fiskusem? Czy w świetle przepisów ustawy o CIT i VAT organy podatkowe mają prawo zakwestionować cenę transakcji?

Gdy strony transakcji nie są podmiotami powiązanymi w myśl ustaw podatkowych (art. 11 ustawy o CIT oraz art. 32 ustawy o VAT), sprzedaż ze znaczną stratą nie powinna być kwestionowana przez organy podatkowe. Pamiętać jednak należy, co podkreśla większość organów podatkowych w swych interpretacjach, że przyczyny tzw. groszowej sprzedaży, należy prawidłowo udokumentować, np. opisując je w wiarygodny sposób w protokole lub spisie towarów objętych przeceną. Innymi słowy należy przygotować się na ewentualne pytania dotyczące zasadności zastosowania takiej, a nie innej ceny sprzedaży.

Rozliczenia w zakresie CIT

Na gruncie przepisów ustawy o CIT  przychodami z działalności gospodarczej są przychody należne, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont (art.12 ust.3 ustawy o CIT). Natomiast zgodnie z art. 15 ustawy kosztem uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. W art. 16 ust. 1 nie odnajdziemy zapisu, który nakazywałby nie uznawać za koszt uzyskania przychodów wydatków na zakup np. towaru, w sytuacji, gdy towar ten następnie zostanie sprzedawany po cenie niższej niż cena zakupu.

Słuszność takiego podejścia potwierdzają organy podatkowe. Przykładowo w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 24 czerwca 2010 r. nr ILPB3/423-47/10-4/GC stwierdzono, że „celem prowadzenia działalności gospodarczej jest dążenie do osiągnięcia zysku poprzez zastosowanie do cen zakupu marży handlowej. Każdy przedsiębiorca ma jednak prawo swobodnie układać swoje interesy tak, aby działalność gospodarcza była dla niego opłacalna pod względem ekonomicznym, w tym stosując znaczne upusty cenowe,...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »