Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Podatek VAT i akcyza - zagadnienia ogólne

15.12.2010

Cesja wierzytelności a opodatkowanie VAT

Zwolnione z opodatkowania będzie nabycie wierzytelności gdy jej celem nie jest ściągnięcie długu, ale np. przejęcie podmiotu sprzedającego wierzytelność, a także jej odsprzedanie - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu.

O co toczył się spór?

Podatnik (spółka akcyjna) zawarł z niepowiązaną kapitałowo spółką (cedent) umowę przelewu wierzytelności. Na podstawie tej umowy cedent przelał na rzecz spółki w trybie art. 509 k.c. wymagalną wierzytelność przysługującą mu od podmiotu trzeciego (dłużnik) ze wszelkimi przynależnymi prawami, w szczególności odsetkami i kosztami postępowania. W podatnik zapłacił cenę stanowiącą 98 % kwoty nominalnej wierzytelności. Zakup wierzytelności nastąpił z zamiarem potrącenia własnego zobowiązania wobec dłużnika z nabytą wierzytelnością.

Zawarta umowa przelewu miała charakter bezwarunkowy. Nie zawierała żadnych postanowień zobowiązujących podatnika do podejmowania działań windykacyjnych na rzecz cedenta. Poza uzgodnioną ceną cedent nie otrzymał żadnego dodatkowego wynagrodzenia. Również spółka nie otrzymała żadnego dodatkowego świadczenia. Z chwilą wykonania umowy cedent utracił jakikolwiek wpływ na wierzytelność, w szczególności na decyzję spółki o dokonaniu potrącenia.

W związku z ustną informacją z Krajowej Informacji Podatkowej dotyczącą konieczności opodatkowania cesji, spółka wystawiła cedentowi fakturę VAT. Jako podstawę opodatkowania wskazano w niej dyskonto pomiędzy kwotą nominalną wierzytelności a zapłaconą ceną pomniejszoną o podatek VAT.

Podatnik chciał wiedzieć, czy wskazana wyżej umowa przelewu wierzytelności stanowiła usługę pośrednictwa finansowego zwolnioną od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 i poz. 3 załącznika nr 4 do ustawy o VAT. Podatnik wskazał, że obrót wierzytelnościami stanowi świadczenie usług w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy o VAT. Z kolei co do zasady świadczenie usług podlega opodatkowaniu VAT, gdy ma charakter odpłatny. Jeśli dany podmiot dokonuje za...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »